Lukašenko: Obraćanje Si Đinpinga dovešće do promena u svetu
Značaj Kine za ceo svet je veliki jer ni jedan problem na međunarodnoj sceni ne može biti rešen bez njenog učešća, rekao je danas predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko u intervjuu za kineske medije.
U tom kontekstu, beloruski lider je dodao da će predstojeće obraćanje kineskog predsednika imati veliki značaj i upozorio da bi na njega trebalo da obrate pažnju oni kojima će ono i biti upućeno.
"Znam da će kineski predsednik Si Đinping danas ili sutra održati govor ili objaviti izjavu povodom konflikta u Ukrajini. Molim vas da obratite pažnju na to, jer je to krajnje neobičan korak za kinesku politiku. Kinezi su uvek precizni i na oprezu. Ne mešaju se u stvari u koje ne treba da se mešaju. Ako u Kini smatraju da njihovo mešanje u neko pitanje ne bi dovelo do željenog rezultata, oni inicijalno neće ni preduzeti nikakve korake", izjavio je predsednik.
Zbog svega toga, Lukašenko smatra da će obraćanje kineskog predsednika imati veliki značaj, jer to znači da će dovesti do bitnih promena.
"Nijedan problem danas se ne može rešiti bez učešća Kine. Ukoliko su u Kini odlučili da se izjasne po tom pitanju i to preko svog najvišeg zvaničnika, Si Đinpinga, to će imati ozbiljne posledice. I ukoliko poruku kineskog predsednika ne budu dobro čuli oni kojima je ona upućena, i to će imati ozbiljne posledice", upozoravaju danas iz Minska.
O uvlačenju Belorusije u rat
Odgovarajući na pitanja kineskih novinara, Lukašenko je ocenio da ne smatra da trenutno postoje velike šanse da bi moglo doći do rata sa Poljskom, Ukrajinom ili Litvanijom.
Ipak, ukoliko bi došlo do direktnog napada na Belorusiju, predsednik je naglasio da bi Minsk svakako odgovorio i dodao da je siguran da bi jak odgovor naišao na podršku i Kine i ostalih zemalja sveta.
"Ukoliko bi, ne daj Bože, Ukrajina izvršila agresiju protiv naše države, bićemo prinuđeni da odgovorimo. Borićemo se, branićemo našu zemlju i to ćemo, između ostalog, uraditi zajedno sa Ruskom Federacijom. Odgovorićemo zajedno", upozorio je danas Lukašenko.
Ovo je, kako je dodao, Minsk već vrlo dobro stavio do znanja svojim kolegama iz Ukrajine, SAD i Velike Britanije, a nada se da će imati priliku da o tome porazgovara i sa Francuzima.
"Maske su pale, karte su otvorene"
"Prošlo je već godinu dana od početka rusko-ukrajinskog sukoba. Potrebno je da prođe određeno vreme, kako bismo uvideli prave uzroke sukoba. Doći će vreme kada će sve postati jasno, ali apsolutno se slažem sa predsednikom Putinom da glavni uzroci ne leže u Rusiji", rekao je beloruski predsednik.
Prema njegovim rečima, tortura Rusa i ruskog jezika počela je još 2014. godine pod pokroviteljstvom zapadnih država. Naglasio je da ni jedna država ne bi dopustila torturu nad svojim narodom kakvu su Rusi trpeli godinama.
Činjenice da je Zapad odgovoran za sukob su, prema rečima Lukašenka, izjave bivših lidera Nemačke i Francuske, Angele Merkel i Fransoa Olanda, koji su sami priznali da su mirovne sporazume potpisane u Minsku iskoristili da dobiju na vremenu kako bi Ukrajinu pripremili za rat.
"I Ukrajina je potpisala sporazume. Trebalo je da im budu dosledni. Da jesu, Donbas bi danas bio ukrajinski i Kijev bi ga kontrolisao, a sve esklaacije bi bile zaboravljene", siguran je Lukašenko.
"Maske su pale, karte su otvorene", naglasio je beloruski predsednik.
Primetio je da ni u Rusiji ne razumeju baš svi odlučnost rukovodstva da započne Specijalnu vojnu operaciju (SVO). "Uvek govorim Rusima da ne žure jer će doći vreme i postaće jasno ko je u pravu, a ko nije", rekao je Lukašenko.
"Iako neki tvrde da je Rusija prenaglila kada je započela SVO, ja im govorim da je bila neizbežna. Sukob u Ukrajini je bio neizbežan. Da Rusija nije preduhitrila rat koji je Ukrajina planirala, a nakon priznanja lidera sa Zapada jasno je ko je bio zainteresovan za rat i ko ga je započeo, i da nije sprečila Ukrajinu i ceo Zapad u namerama koje su imali, posledice bi bile mnogo gore", rekao je on.
O Bajdenovoj poseti Kijevu
Lider se dotakao i nedavne posete američkog predsednika Džozefa Bajdena Ukrajini, za koju je kazao da je, zapravo, pi-ar kampanja, koja je bila organizovana zbog predstojećih predsedničkih izbora.
"Ovako nešto je već bilo. Ista takva poseta. A zašto? Pa zbog predsedničkih izbora. Džozef Bajden želi da se 'okoristi' tematikom rata i na taj način uđe u predizbornu kampanju. Ali, neće mu uspeti. To ja sigurno znam", rekao je Lukašenko.
Ipak, nakon toga on je dodao da ceni što je Bajden odlučio da poseti Kijev, iako smatra da je čitava poseta veoma slična nedavnim incidentima sa kineskim balonima iznad SAD.
"Bravo za njega. Seo je, krenuo, zatražio odobrenje od Rusije ili ju je samo obavestio o poseti, i uputio se u Kijev", rekao je beloruski predsednik.
O odluci Poljske i Litvanije da zatvore granice sa Belorusijom
Zatvarajući granice sa Belorusijom, Poljska i Litvanija same sebi prave problem, poručio je. Od ovoga će, kako je dodao, veliku ekonomsku štetu imati upravo te zemlje koje se odluče na ovaj korak, jer će to ujedno značiti i da je granica zatvorena i za prevoz različite robe.
"Mi ionako nešto specijalno ne težimo Zapadnoj Evropi", naglasio je predsednik.
Prema njegovim rečima, Poljska je u ovoj priči bitna jer se koristi kao zemlja za transport robe iz EU u Kinu, Kazahstan i neke druge zemlje.
"To je bilo vrlo isplativo za njih same. Ukoliko i mi odlučimo da zatvorimo granicu, hiljade ljudi ostaće bez posla", poručio je Lukašenko.
Zbog slične odluke Litvanije Belorusija je već izgubila milion dolara. To je, kako je kazao, posledica odluke da se litvanske luka zatvore za robu iz Belorusije: "U lukama se nalazi naša roba, ali mi smo našli drugo rešenje i usmerili robu na druge luke".
Bez obzira na sve sankcije i pritiske, ekonomija je prošle godine bila u boljem stanju nego tokom ranijih godina, naglasio je ovom prilikom predsednik. "Zbog toga sankcije i svi ovi pritisci neće dovesti ni do čega", zaključio je.