Arestovič preti: Ukrajina je spremna da za tri dana zauzme Pridnjestrovlje
Bivši savetnik predsednika Ukrajine Aleksej Arestovič izjavio je da je Kijev spreman da za tri dana zauzme Pridnjestrovlje, ako Moldavija to zatraži.
"Moldavija je suverena država i ona sama odlučuje kome će tražiti pomoć. Samo odlukom moldavskih vlasti možemo pomoći. Imamo priliku, to se može rešiti za tri dana", rekao je Arestovič, prenose RIA Novosti.
Arestovič tvrdi da već postoji razlog za slanje trupa, pošto su predsednici Ukrajine i Moldavije optužili Rusiju da destabilizuje situaciju u regionu.
"Ali za sada, Moldavija očigledno, ne pita za to", kazao je on na Jutjub kanalu Marka Fejgina (uvršten od strane Ministarstva pravde Rusije na listu medija-stranih agenata).
Ranije je Ministarstvo odbrane Rusije saopštilo da su kijevske vlasti pojačale pripreme za invaziju na Pridnjestrovlje. Naveli su da se u blizini ukrajinsko-pridnjestrovske granice beleži značajno nagomilavanje ljudstva i ukrajinske vojne opreme, razmeštanje artiljerije na vatrenim položajima, kao i neviđeni porast letova bespilotnih letelica Oružanih snaga Ukrajine.
Sprovođenje ove provokacije, kako su naglasili u ministarstvu, direktno ugrožava ruski mirovni kontingent raspoređen u Pridnjestrovlju po zakonskim osnovama.
Moldavski premijer Dorin Rečean izjavio je da vojska i oružje koje se, kako on kaže, ilegalno nalazi u Pridnjestrovlju, treba da bude evakuisano u Rusiju u okviru mirnog rešavanja sukoba.
Pritom, lokalni mediji pišu da su vlasti Pridnjestrovlja zabranile ulazak u region državljanima Ukrajine koji nemaju rođake među lokalnim stanovništvom.
Teritorija na levoj obali reke Dnjestar, poznata kao Pridnjestrovlje, otcepila se od Moldavije početkom 1990-ih. Stanovništvo koje uglavnom govori ruski nije htelo da ostane manjina u bivšoj sovjetskoj republici na rumunskom govornom području nakon što je stekla nezavisnost. Procenjuje se da polovina od 500.000 stanovnika Pridnjestrovlja sada ima rusko državljanstvo.
Oko 1.100 ruskih vojnika trenutno je raspoređeno u otcepljenom regionu kao mirovne snage, držeći na oku prekid vatre postignut u leto 1992. godine, kao i skladišta oružja i municije koja je ostala iz Sovjetskog Saveza.