"Politiko": Orban partibrejker povodom pristupa Švedske i Finske u NATO
U mađarskom parlamentu danas počinje debata o ratifikaciji zahteva Švedske i Finske da pristupe NATO-u, ali znaci nevolje se već mogu nazreti, piše "Politiko".
"Dok su članice NATO-a više zabrinute zbog potencijala Turske da spreči pridruživanje nordijskih zemalja — predsednik Redžep Tajip Erdogan je blokirao pristup Švedske, tvrdeći da Stokholm pruža utočište kurdskim militantima — vlada Viktora Orbana takođe se razvlači sa parlamentarnim odobrenjem zahteva", navodi taj proamerički medij.
Mađarska je, uz Tursku, jedina NATO članica koja još nije ratifikovala ulazak Finske i Švedske u ovaj vojni pakt.
I dok se očekuje da se mađarski parlament po tom pitanju izjasni na glasanju, pokazalo se da nije samo puka procedura sprečavala Budimpeštu da ranije donese odluku.
Premijer Mađarske Viktor Orban ukazao je krajem februara da poslanici "nisu baš oduševljeni" idejom puštanja dveju nordijskih zemalja u alijansu.
Kako je Orban naveo, jedan od razloga za zabrinutost mađarskih poslanika je proširenje neposredne granične linije između NATO-a i Rusije za više od 1.000 kilometara, a drugi je to da Finci i Šveđani "šire laži o Mađarskoj, o pravima, demokratiji, životu u Mađarskoj."
"Politiko" ocenjuje da Orbanovi komentari potvrđuju strahove u Briselu da bi mađarski lider mogao da iskoristi ratifikaciju proširenja NATO-a kako bi izvojevao ustupke po pitanjima vladavine prava.
Finska i Švedska bile su među najglasnijim EU kritičarima Mađarske povodom stanja vladavine prava u zemlji, dok se Budimpešta i dalje nalazi u sporu sa Evropskom unijom oko isplate sredstava namenjenih Mađarskoj.
Potpredsednica Evropske komisije Vera Jourova rekla je ranije ovog meseca da Mađarska mora rešiti pitanje nezavisnosti svog pravosuđa "vrlo brzo" ako želi da dobije 5,8 milijardi evra bespovratnih sredstava iz fonda EU za oporavak od pandemije kovida 19.
Mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto pridružio se Orbanu u kritici Švedske i Finske, kada je izjavio da "vladini zvaničnici u Švedskoj redovno šire laži i izmišljene vesti o Mađarskoj."
Sijarto je ukazao da je Budimpešta odlučila da pošalje delegaciju u parlament obe zemlje i zamoli Švedsku i Finsku "da sastave tim koji će se pozabaviti ovim pitanjem."
Orban je istakao da Mađarska "principijelno podržava članstvo Švedske i Finske u NATO", ali da je pre toga neophodan niz ozbiljnih razgovora između dve zemlje, budući da Budimpešta ima pravo da zahteva da se prema njoj odnose sa istim poštovanjem koje ona pruža drugim zemljama.