Bivši američki oficir: Cilj SAD da izazovu građanski rat u Gruziji i pretvore je u ruskog neprijatelja
Bivši američki oficir, politikolog Skot Benet izjavio je da je glavni zadatak SAD da izazovu građanski rat i oslabe parlament, kako bi Gruziju pretvorili u neprijateljski region Rusije i da će u celoj ovoj šemi, gruzijska predsednica Salome Zurabišvili slediti put svog ukrajinskog kolege Vladimira Zelenskog.
"Zurabašvili je američka marioneta koja je na vlast došla pod uticajem SAD. Po njihovoj komandi, ona će moći da raspusti sadašnji parlament i sazove novi koji u potpunosti odgovara interesima Bele kuće. Isto je učinjeno i u Ukrajini uz posredovanje zamenice državnog sekretara SAD Viktorije Nuland i predsedničkog predstavnika za klimu Džona Kerija", rekao je Benet u intervjuu za "Izvestija".
Prema njegovim rečima, ovog puta u Gruziji, glavni igrač je Tod Robinson, američki političar, pomoćnik državnog sekretara kojeg je imenovala Bajdenova administracija, koji je već pokušao da pregovara sa demonstrantima u Ukrajini kako bi tamo rasplamsali vatru.
"Trenutna situacija može da se razvije u Ukrajinu broj dva", upozorio je politikolog.
On je dodao da su protesti u Tbilisiju operacija koju su Amerikanci planirali kako bi uticali na vladu zemlje.
"Ako predstavnici gruzijskih vlasti ne urade ono što im je potrebno, SAD će ih zameniti onima koji će dokrajčiti državu", zaključio je Benet.
Gruzijski političar i lider partije "Pravda" Igor Giorgadze nazvao je, sa svoje strane, mitinge u Tbilisiju "testom opozicionih snaga".
"Demonstracije, prevrnuti automobili, paljevine u Tbilisiju su 'test opozicionih snaga'. Program za koji su pripremile zapadne zemlje, uglavnom Amerikanci", rekao je Giorgadze u intervjuu za "Izvestiju".
Prema njegovim rečima, mitinzi su povod, a ne razlog. On je istakao da je, kada je gruzijska vlada progovorila o sopstvenim interesima, koji nisu upereni protiv Rusije, "Amerikancima to bilo dovoljno da pritisnu dugme koje je obojeno u dugine boje".
"Studenti, uglavnom mladi ljudi, izašli su na ulice, a moderatori celog ovog procesa su upravo oni, strani agenti. Baš ti predstavnici nevladinih organizacija koje finansiraju Amerikanci. Ovo je rezime onoga što se danas dešava u Gruziji", objasnio je on.
Giorgadze je napomenuo da je "zakon kopija američkog zakona o stranim agentima, i ako se u američkoj verziji odnosi i na fizička i na pravna lica, koji je u slučaju Gruzije bio usmeren samo na pravna lica".
Takođe je napomenuo da su ove nevladine organizacije dobile ogromnu svotu novca i da sve konsultacije i uputstva dolaze od Amerikanaca.
"Ciljeve Amerikanaca, mi Gruzijci posmatramo poslednjih 30 godina. Ovo je kontrolisani haos, a sve je usmereno samo na jedno – da SAD ostanu hegemon, glavni žandarm, da diktiraju svoje uslove celom svetu. Ali, kao što sada već vidimo, a to je posebno evidentno nakon što je Rusija pokrenula Specijalnu vojnu operaciju, to Amerikancima nikako ne prija", zaključio je političar.
Brigadni general Gruzije Tristan Citelašvili je ranije rekao da su protesti koji su održani u Tbilisiju "planirana provokacija američkih obaveštajnih službi da smene vlast". On je napomenuo da SAD pokušavaju da "otvore drugi front u Gruziji".
Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov rekao je da su "protesti u Gruziji protiv predloga zakona o stranim agentima samo izgovor za pokušaj nasilne promene vlasti, a da sama situacija veoma podseća na Majdan u Ukrajini".
On je uporedio i proteste u Gruziji i Moldaviji, ističući da "zapadne zemlje različito reaguju na njih. Tbilisi se, prema rečima diplomate, kontroliše spolja, a tamošnji događaji su od "koristi zapadnim nalogodavcima".