Svet

Zapad: Dronovi oličavaju savez Moskve i Teherana

Dok Teheran zvanično negira da je isporučivao dronove za specijalnu vojnu intervenciju, u Kremlju nisu dali nikakav komentar
Zapad: Dronovi oličavaju savez Moskve i TeheranaAP © AP Photo/Efrem Lukatsky

Bespilotne letelice iranske proizvodnje koje Rusija koristi u svojoj specijalnoj vojnoj intervenciji u Ukrajini odražavaju iransko-ruski savez, prenose zapadni zvaničnici.

Saradnja Rusije i Irana podstaknuta je odnosom SAD prema ove dve zemlje i karakterisanjem njihovih režima kao autoritarnih u zapadnim medijima.

Produbljivanje saveza između Rusije i Irana „treba posmatrati kao duboku pretnju i nešto na šta svaka zemlja treba da obrati veoma veliku pažnju“, izjavio je Vedant Patel, zamenik portparola američkog Stejt departmenta.

"Evropska unija pomno prati upotrebu dronova", upozorio je šef diplomatije EU Žozep Borel.

Poslednjih nedelja Ukrajina je prijavila niz ruskih napada u kojima se koriste bespilotne letelice iranske proizvodnje. Dok Teheran negira da je isporučivao dronove Moskvi, u Kremlju nisu dali nikakav komentar.    

 „Vesti da je Iran obezbedio Rusiji dronove ima političku pozadinu i to kruži Zapadom. Međutim, mi nismo obezbedili oružje nijednoj strani u ovom ratu”, izjavio je juče portparol iranskog ministarstva spoljnih poslova Naser Kanani.

Ipak na društvenim mrežama su se ovom isporukom za rusku vojsku pohvalili pripadnici Korpusa Čuvara Islamske revolucije (Sepah) u Iranu.

„Nema sumnje da su bespilotne letelice koje koristi ruska vojska iranske“, navodi se u postu na telegram kanalu povezanom sa ovim korpusom.

„Iran želi da pokaže svetu da ima vojnu supersilu kao saveznika i da ima kapacitet da proda oružje takvoj sili“, smatra Mahmud Šuri, zamenik direktora Instituta za studije Irana i Evroazije u Teheranu. I dodaje: „To pokazuje da politika maksimalnog pritiska Zapada da izoluje Iran nije uspela."

Bespilotne letelice su neuporedivo sporije od balističkih raketa i lake za obaranje, pa su na Zapadu pocenjivački gledali na njihovu proizvodnju u Iranu. Ipak, javnost je promenila mišljenje kada je vojna intervencija u Ukrajini pokazala da jeftini dronovi mogu da nadjačaju protivvazdušnu odbranu.

Vašington post je u nedelju objavio i da će Iran prodati Rusiji balističke rakete kratkog dometa, oružje daleko smrtonosnije od dronova.

"Nova era je era multipolarnosti, a saradnja Irana sa Rusijom, Kinom, ŠOS, Evroazijskim ekonomskim savezom i Organizacijom za ekonomsku saradnju mogu stvoriti nove izvore moći", izjavio je nedavno predsednik Irana Ebrahim Raisi.

Saradnja Rusije i Irana pokazala se još u ratu protiv Islamske države (ISIL) u Siriji. Iran za protivnike na Bliskom istoku vidi Saudijsku Arabiju i Izrael, koje podržavaju SAD. Ipak, Izrael nije isporučio Ukrajini oružje uprkos čestim ukrajinskim zahtevima, a zemlje OPEK-a su odlučile da smanje proizvodnju nafte suprotno očekivanjima SAD.

Posle revolucije 1979, Iran je formulisao spoljnu politiku oko slogana „Ni Istok, ni Zapad“, oprezan i prema SSSR-u i prema SAD-u. Sada očigledno Iran pronalazi više razloga za saradnju sa Ruskom Federacijom.

image