Svet

Berbok: Mir i sloboda ne mogu dugoročno da se postignu samo vojnim sredstvima

Nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok poručila je da će Berlin nastaviti da šalje oružje Ukrajini jer, navodno, diplomatski kanali nisu urodili plodom
Berbok: Mir i sloboda ne mogu dugoročno da se postignu samo vojnim sredstvima© Tanjug/AP Photo/Markus Schreiber

Dokle god ruske trupe budu u Ukrajini, Berlin će podržavati Kijev kako isporukama oružja, tako i novčano i slanjem lekova, poručila je u intervjuu za "El Pais", nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok, inače žestoki zagovornik naoružavanja Ukrajine.

"Jasno je da se mir i sloboda ne mogu dugoročno postići samo vojnim sredstvima. Ali sve dok ruski predsednik drži pištolj uz glavu Ukrajine, pregovori bi bili ucena", smatra šefica nemačke diplomatije.

Berbok je odbacila mogućnost ekspresnog ulaska Ukrajine u EU i NATO.

"Skidam kapu na način na koji je zemlja preduzela reformske korake usred sukoba kako bi omogućila brzo članstvo u EU. Ali ne može biti degradacije kada su u pitanju vladavina prava, sloboda izražavanja i zajedničke evropske vrednosti. Zato pristupanje zavisi od procesa reformi. NATO ima politiku otvorenih vrata; suverene države su te koje same odlučuju kom savezu žele da pripadaju. U slučaju Ukrajine, ovo pitanje se danas ne postavlja; Prva stvar je da se stane na kraj ovom strašnom ratu", kaže Berbok.

Nemačka ministarka tvrdi i da je ekonomski "Evropa snažan igrač u svetu".

"Kina je postala jedna od najjačih industrijskih nacija, koja se, nažalost, u isto vreme sve više udaljava od međunarodnih pravila. Ali i velike demokratije kao što su Indija, Brazil ili Nigerija danas igraju važnu ulogu. Ne živimo u svetu podeljenom na dvoje, već u multipolarnom svetu sa različitim igračima i globalnim izazovima koje možemo rešiti samo zajedno. Tek tako možemo da se borimo protiv klimatske krize, pandemije ili čak globalne krize hrane: zajedno. Ne možemo zanemariti ni činjenicu da pojedinačni igrači poput Kine ili Rusije više ne dele u potpunosti međunarodne norme koje su oduvek povezivale svet. Danas su demokratije u sistemskoj konkurenciji sa autokratskim snagama", ocenjuje Berbok.

Ona navodi i da Nemačka ne može da se odvoji od Kine u "globalizovanom svetu" ali da ne sme da bude "naivna".

"Ne smemo da budemo naivni, jer naše otvoreno društvo je i snaga i ranjivost. Iskustvo nas je naučilo da su nam potrebne garancije fer konkurencije, zaštita od prenosa znanja i iskustva naših kompanija u Kinu i njegove kasnije upotrebe protiv nas na našim tržištima. Kina je konkurent, partner, ali i sistemski rival. Velike kompanije kojima se trguje na javnom tržištu možda prvenstveno gledaju na kratkoročne profite na kineskom tržištu. Mi smo, kao vada, posvećeni dugoročnim bezbednosnim i ekonomskim interesima Nemačke. Konkretno, to znači, na primer, da u našu kritičnu infrastrukturu ne ugrađujemo proizvode koji se mogu koristiti za špijuniranje naših građana", rekla je Berbok.

Osvrnuvši se na Afriku i borbu protiv "kineskog uticaja" tamo, Berbok smatra da je Kina "strateški iskoristila prazninu" koju je Evropa ostavila jer je "verovala u navodno savršen svet u kome na nas izazovi drugih delova sveta nisu baš uticali".

"Nismo učinili dovoljno da se tome suprotstavimo. U sistemskom nadmetanju sa Kinom, Evropa mora biti geopolitički aktivnija. Ne možemo sprečiti kineske geostrateške investicije, ali možemo da damo bolje ponude zemljama, kao što su sporazumi o fer trgovini gde se sirovine ne samo povlače, već i ostavlja proizvodnja u tim zemljama, a sa njom i radna mesta i rast. Za razliku od Kine, mi ne koristimo teškoće otplate kredita da vršimo politički pritisak na korisnike i, na primer, da se iznudimo određeno glasačko ponašanje u UN", tvrdi nemačka ministarka.

image