Svet

Komentar "mađarske 'Politike'": Treba li ukinuti EU?

Sukob u Ukrajini je pokazao da je EU potpuno potčinjena SAD i da je okrenula leđa svojoj prvobitnoj svrsi, piše jedan od najuglednijih mađarskih listova - "Mađar nemzet"
Komentar "mađarske 'Politike'": Treba li ukinuti EU?Getty © Leon Neal/Getty Images

Evropska unija je izgubila pravo da postoji, i mora se radikalno transformisati ako želi da opstane, piše Tamaš Fric za mađarski dnevni list "Mađar nemzet".

Bilo kakva institucija, odnosno međunarodna organizacija, ima pravo da postoji dokle god služi interesima naroda koje predstavlja - a što EU više ne čini, kako se pokazalo od početka ukrajinsko-ruskog sukoba, za koji Fric kaže da bi ga bolje bilo nazvati američko-ruskim.

"Tokom proteklih godinu dana, lideri u Briselu su korak po korak predavali inicijativu rukovodstvu demokratske stranke Sjedinjenih Država, a u poslednjih nekoliko nedelja se pojavili su se patetični i ponižavajući znaci koji to potvrđuju", piše Fric.

Zbog SAD preko sopstvenih principa

Autor ukazuje da su se zvaničnici u Briselu odmah po početku Specijalne vojne operacije složili da na ruski gas, naftu i nuklearnu energiju ne treba uvoditi sankcije jer bi to podrazumevalo ekonomski suicid EU - da bi razgovori o sankcionisanju upravo gasa i nafte potekli svega nekoliko nedelja kasnije.

"Zašto su to uradili? Ako to tada nismo znali, znamo sada: američki uticaj i pritisak", ukazuje Fric.

I dok EU grca u naporima da zameni jedinstveno pogodan ruski gas, SAD profitira, prodajući Evropi svoje, drastično skuplje, energente.

SAD su sankcijama htele da ubiju dve muve jednim udarcem - "ekonomsko slabljenje i Rusije i Evrope" - ali su ubile samo onu prvu, ukazuje autor.

Velika Britanija - evropski Juda

Sledeći stepen pokunjenog predavanja sopstvenog autoriteta SAD i njihovom "malom bratu" Velikoj Britaniji, Tamaš Fric vidi u sabotiranim diplomatskim naporima između Kijeva i Moskve u martu prošle godine.

Posle svega nekoliko nedelja napredovanja, ruske snage su stigle da zakucaju na vrata ukrajinske prestonice. SVO je tekla brzo i efikasno, ciljeve samo što nije ispunila, ništa od užasa u sukobu koji će uslediti još se nije dogodilo, a Kijev se upustio u pregovore.

I dok su martovski pregovori tekli, Fric piše da se pojavio Boris Džonson, koji je, ako je verovati ispovestima nemačkih oficira, po nalogu SAD nagovorio Zelenskog da ne pristaje na mir.

"Rekao je Zelenskom: Ne miri se s Rusima, Zapad u potpunosti vojno podržati Ukrajinu i biće prilike da se Rusija porazi jednom zauvek'", piše autor za "Mađar nemzet".

Naravno, Evropljane o toj vojnoj podršci niko nije pitao.

Minski sporazumi i (ne)zavisnost EU

Potpisivanje Minskih sporazuma, u čemu su učestvovali i Francuska i Nemačka, mnogi su videli kao samostalno zauzimanje evropskih lidera za mir, piše Fric, ali je bivša kancelarka srušila sve iluzije krajem prošle godine.

"Angela Merkel nam je sada otkrila da je to zapravo bio samo lažni sporazum po volji i volji Amerikanaca, što je značilo da će Ukrajina dobiti na vremenu da se SAD pripreme za neizbežni rusko-ukrajinski rat . Dakle, snaga sporazuma o kojem su pregovarali Evropljani već se tada pokazala", ocenjuje autor.

Ursula fon der Lajen i ne krije potčinjenost EU

Čak i da zanemarimo da je šefica nemačke diplomatije Analena Berbok prošlog avgusta izjavila da će naoružavati Ukrajinu "bez obzira na to šta misle  nemački birači", Fric podseća na jedan skorašnji, i uslovno rečeno, teži primer evropske potčinjenosti, kada je šefica Evropske komisije Ursula fon der Lajen na bezbednosnoj konferenciji u Minhenu izjavila da su SAD i EU radile na uvođenju sankcija Rusiji dva meseca pre početka SVO.

"Time je priznala dve stvari: s jedne strane, da su se svesno spremali za rat, a sa druge strane - što je mnogo ozbiljnije - da Brisel svoje odluke prilagođava ne državama članicama, posebno ne svojim građanima, već potrebama i namerama SAD kao velike sile", piše Tamaš Fric.

"Prave odluke se donose u inostranstvu i, dodao bih, u krugovima globalne finansijske elite, uključujući i Davos, koja, iz redova Svetskog ekonomskog foruma kao duboka država kontroliše američke demokrate", dodaje.

Čemu onda EU?

Autor Tamaš Fric se priseća kada mu je evroposlanik iz Demohrišćanske narodne stranke Laslo Surjan pre nekih deset godina rekao da EU služi održanju mira i prosperitetu njenih građana.

"Služeći interesima SAD i elite u Davosu koja stoji iza toga, ona indirektno učestvuje u ratu i podstiče ga, umesto da svim silama podstiče mirovne pregovore. Drugim rečima, umesto mira, EU bira rat", piše autor.

A imajući u vidu da je i čuveno evropsko blagostanje Evropa po nalogu SAD žrtvovala na oltaru naoružavanja kijevskog režima, opravdanje za postojanje EU, takva kakva je sada, više ne postoji.

"Treba nam nova alijansa", zaključuje Tamaš Fric u tekstu za "Mađar nemzet".

image