Svet

Posledice korona mera: Epidemija gojaznosti među američkim vojnicima

"Podaci su poražavajući. Zapravo, radi se o dramatičnom problemu nacionalne bezbednosti“, rekao je Čejni
Posledice korona mera: Epidemija gojaznosti među američkim vojnicimaGetty © Scott Olson / Staff

Najmanje 10.000 američkih vojnika postalo je gojazno tokom pandemije. Sve je posledica "zaključavanja", to jest izostanka normalnog dnevnog režima, rezultat je novog istraživanja koje se bavilo težinom vojnih lica a sprovedeno je u periodu februar 2019 – jun 2021. godine.

Problemi s kilažom zabeleženi su i u američkoj mornarici i među marincima, navodi Asošijeted pres.

Od ispitanih 200.000 vojnika skoro 27 odsto onih koji su pre pandemije bili zdravi postali su gojazni, a sada je gojazno i 16 odsto onih koji su pre korone imali višak kilograma. Pred pandemiju 18 odsto vojnih lica SAD bilo je gojazno, dok procenat raste na 23 do 2021. godine.

"Vojska mora da se usredsredi na to kako da svoje zaposlene vrati u formu", saopštili su iz Centra za istraživanje zdravstvenih usluga iz Betezde, u Merilendu, a koji je vodio istraživanje.

A podaci saveznog istraživanja ukazuju na to da gojazne osobe koštaju vojsku više od 650.000 radnih dana godišnje, dok zdravstvena zaštita u vezi s gojaznošću prelazi 1,5 milijardi dolara svake godine za sadašnje i bivše pripadnike službe i njihove porodice.

Vojno rukovodstvo već više od decenije alarmira javnost na ovu pošast koja je pogodila i njene redove, a pandemija je tek pogoršala problem, izjavio je brigadni general američkih marinaca Stiven Čejni, preneo je AP.

Takođe, u poslednjoj regrutaciji (2022/2023) vojska prvi put u istoriji nije uspela da popuni potrebnu kvotu, falilo je 15.000 lica, tj. 25 odsto, i to mahom zbog toga što čak 75 procenata prijavljenih starosti od 17 do 24 godine nisu ispunjavali uslove regrutacije, često jer su predebeli. Dakle, gojaznost u startu diskvalifikuje više od 10 odsto potencijalnih regruta.

"Podaci su poražavajući. Zapravo, radi se o dramatičnom problemu nacionalne bezbednosti", rekao je Čejni.

Zbog viška kilograma pripadnici službe ne mogu da prođu zdravstvene preglede, odnosno kondicione testove, što može dovesti do kazni ili čak okončanja njihove vojne karijere.

image