Svet

Švedski istražitelji: Za sabotažu Severnog toka odgovoran državni akter

Odgovornost državnog aktera je "apsolutno glavni scenario", smatraju švedski istražitelji
Švedski istražitelji: Za sabotažu Severnog toka odgovoran državni akterwww.globallookpress.com © Cover Images/Keystone Press Agency

Da je državni akter odgovoran za prošlogodišnje eksplozije na Severnom toku je "apsolutno glavni scenario", rekao je švedski tužilac koji radi na slučaju ruskog gasovoda, dodavši da će biti "prilično teško" utvrditi koja država stoji iza sabotaže.

"Ljudi koji su ovo uradili verovatno su bili svesni da će ostaviti tragove za sobom i verovatno su vodili računa da dokazi ne vode samo u jednom, već u više pravaca", rekao je tužilac Mats Ljungkvist za Rojters.

On je dodao da su švedski istražitelji su uspeli da utvrde koja je vrsta eksploziva korišćena za sabotažu i da je "veoma veliki broj aktera" isključen sa spiska osumnjičenih, ali je odbio da navede ime eksploziva, pozivajući se na to da je istraga i dalje u toku.

Eksplozije na Severnom toku dogodile su se 26. septembra prošle godine, što je predsednik Rusije Vladimir Putin nazvao očiglednim terorističkim aktom.

Švedski istražitelji odbacuju "vruće" teorije

Nemačka, Danska i Švedska, koje sprovode istragu o eksploziji nisu isključile mogućnost ciljane sabotaže, ali su do sada odbijale da imenuju osumnjičene strane.

Američki novinar, dobitnik Pulicerove nagrade Simor Herš, objavio je 8. februara svoju istragu o eksplozijama u kojoj je, pozivajući se na izvor, naveo da su eksplozivne naprave ispod ruskih gasovoda u junu 2022. godine podmetnuli američki ronioci, a da su ih tri meseca kasnije aktivirali norveški specijalci.

Dok su Heršov izveštaj zapadni mediji u velikoj meri ignorisali, u zapadnom medijskom prostoru je početkom marta odjeknula vest da je za sabotažu navodno odgovorna grupa ukrajinskih diverzanata koja nije u vezi sa vladom Zelenskog.

Herš je, uz neke zapadne stručnjake, odbacio vesti o ukrajinskim diverzantima kao neutemeljene i "smešne".

"Ne želim da komentarišem bilo koji konkretan izveštaj, ali mogu da zaključim da se mnoge vruće teorije mogu lako odbaciti na osnovu onoga što znamo iz istrage", rekao je Ljungkvist za Rojters.

Herš je nedavno istakao da su američki obaveštajci plasirali priču o navodnoj grupi ukrajinskih diverzanata kako bi skrenuli pažnju sa odgovornosti predsednika SAD Džozefa Bajdena, za kojeg je prethodno ocenio da će sabotaža Severnog toka postati "politička katastrofa" za američkog predsednika.

Generalno tužilaštvo Rusije pokrenulo je krivični postupak za čin međunarodnog terorizma.

Savet bezbednosti UN nije usvojio ruski nacrt rezolucije kojim se Generalni sekretar poziva da formira međunarodnu komisiju za istragu okolnosti sabotaže Severnog toka.

image