Nemačka javnost za diplomatiju, a ne za rat: "Gospodine kancelare, založite se za pregovore!"
Biskup Fridrih Kramer, poverenik za mir Evangeličke crkve Nemačke, tek jedan je u nizu sve brojnijih ličnosti iz kulturnog, naučnog i religioznog života koji se zalažu za zaustavljanje isporuke oružja Ukrajini i mirovne pregovore, pišu nemački mediji, a prenose "Večernje novosti".
Kramer je upozorio da naoružavanje može da donese atomski rat, te želi "da se diplomatija stavi u prvi plan". Neophodno je potpisati primirje, smatra on, i s tim u vezi očekuje da "vlasti budu maštovitije umesto da oružjem podgrevaju rat koji će odneti stotine hiljada života".
Sve su učestaliji i masovniji protesti protiv atomskog naoružavanja NATO-a. Kristijan Gola, koji je 1980-ih učestvovao u bonskim demonstracijama protiv stacioniranja atomskih raketa NATO-a, posle godine rata u Ukrajini zalaže se za društvenu debatu i pita se da li oružje zaista pomaže.
Već 40 godina angažovan u mirovnom pokretu, očekuje nove impulse od uskršnjih marševa koji će se održavati tokom vikenda širom zemlje. Gola i njegov tim podstiču građane se uključe u proteste protiv rata i naoružavanja, ali i da pišu kancelaru Olafu Šolcu sa motom: "Gospodine kancelare, založite se za pregovore!"
Bivša Zapadna Nemačka stvorila je snažan pacifistički pokret, dok u bivšoj Istočnoj građani imaju manje neprijateljski stav prema Rusiji, što pitanje kontrole naoružanja u ovoj zemlji čini dodatno osetljivim.
Nemačko nuklearno balansiranje, kako ga naziva "Dojče vele", proizvodi napetost i na domaćem i na evroatlantskom terenu.
Larisa Majer, sa Univerziteta Bilefeld, konstatuje da je u nemačkom društvu ipak i dalje prisutna polarizacija, te podseća na "Manifest za mir", koji su inicirale političarka Levice Sara Vagenkneht i feministikinja Alis Švarcer a koja je imala veliki odjek u javnosti, a istovremeno i akcije Zelenih, koji su na godišnjicu početka rata pozivali na demonstracije solidarnosti sa Ukrajinom.
Paradoks je i to što su Zeleni sada među najglasnijim pristalicama Ukrajine, a tradicionalno su oštri kritičari nuklearnog oružja.
"Sada imamo različite aktere, koji ne mobilišu ljude zajedno, već nastupaju paralelno, ili čak jedni protiv drugih", istakla je Majerova.
Nemačka nije atomska sila i podržava pokret za ukidanje atomskog oružja, ali je deo nuklearne strategije SAD. U svetlu rata u Ukrajini i ukidanja kontrole naoružanja iz doba Hladnog rata, uravnoteženi pristup zemlje je pod sve većim pritiskom, zaključuju "Večernje novosti".