Svet

"Velt" pozvao na ubistvo Putina, pa se predomislio

Nemački list ostavlja ovaj defakto poziv za ubistvo bez cenzure i bez komentara i čak se pojavljuje u naslovu, konstatovao je ambasador Rusije u Berlinu
"Velt" pozvao na ubistvo Putina, pa se predomislioGetty © Adam Berry / Stringer

U intervjuu nemačkom listu "Velt" američki novinar i politikolog Fred Kaplan izjavio je da je najlakši način da se okonča rat u Ukrajini da neko ubije predsednika Ruske Federacije Vladimira Putina. Sporna izjava našla se i u naslovu teksta, koji je kasnije korigovan u "Bez SAD Ukrajina neće preživeti".

"Najlakši način da se završi rat u Ukrajini je da neko ubije Putina", rekao je ovaj, kako ga je "Velt" predstavio, stručnjak za nuklearni rat koji radi i kao kolumnista u magazinu "Slejt".

Usledila je reakcija ruskog ambasadora u Nemačkoj Sergeja Nečajeva.

"Dana 17. aprila 2023. 'Velt' je objavio razgovor sa američkim novinarom i politikologom Fredom Kaplanom, koji – ako je verovati onome što je napisao – kao najlakši način da okonča sukob u Ukrajini vidi da neko ubija predsednika Putina. On to kaže otvoreno i javno. 'Velt' ostavlja ovaj defakto poziv za ubistvo bez cenzure i bez komentara i čak se pojavljuje u naslovu", napisao je ambasador na telegram kanalu ambasade Rusije u Nemačkoj.

Ambasador je dodao i da je žalosno što neki nemački mediji u svom preziru prema Rusiji nastavljaju da prelaze sve granice, te konstatovao da iako je ovo nečuveno, više nije iznenađujuće.

Dan kasnije "Velt" je izmenio naslov teksta i adresu pod kojom je bio zaveden, premda se u originalu može naći na sajtovima koji su ga preneli. Intervju je sada (krajnje neutralno) nazvan "Bez SAD Ukrajina neće preživeti".

Prezir prema Rusiji u medijima u Nemačkoj primetio je nedavno i meksički predsednik Andres Manuel Lopez Obrador, rekavši da su upravo nemački mediji, odnosno njihovi vlasnici, odgovorni za odluku nemačkog kancelara Olafa Šolca, protivno stavu naroda, da pošalje tenkove Ukrajini.

Dakle, nemački dnevni list "Velt" pridružio se medijima koji značajno utiču na krojenje političke klime u vezi sa ukrajinsko-ruskim sukobom.

Inače, "Velt", jedno od najuglednijih glasila u Nemačkoj, u vlasništvu je grupe "Aksel Špringer", u Srbiji poznate kao bivši suvlasnik "Blica", dok je većinski vlasnik te grupacije američki investicioni fond KKR (koji ima "značajan manjinski udeo" u Junajted grupi koja je pak vlasnik N1 i Nove S). Ova medijska kompanija se, između ostalog, zalaže i za "promovisanje transatlantskog savezništva Sjedinjenih Američkih Država i Evrope".

Elem, sadržaji koji se objavljuju u "Veltu" korespondiraju sa interesima SAD i NATO-a, što u slučaju rata u Ukrajini znači da se zalažu za što duži sukob i podrivanje Rusije na sve moguće načine, posebno na frontu. Zato i ne čudi otvoreni poziv na ubistvo, u zapadnim mejnstrim medijima uveliko anatemisanog ruskog predsednika, označenog kao "novi Hitler".

Putina je britanski "Ekonomist" davno video kao "pauka" koji vlada pletući "mrežu laži". Poljska "Historija" – kao "Putina Groznog". "Dejli mejl" je svojevremeno preneo izjavu kralja Čarlsa da je Putin isti Hitler, dok je pariski "Ekspres" u jednom naslovu bio suptilniji: "Putin nije Hitler, ali…"

Međutim, u "Veltu" su izgleda shvatili da su ipak preterali, te zato izmenili naslov teksta.

"Ratna propaganda Zapada jasno raspoznaje razliku između protagoniste (Vladimira) Zelenskog i antagoniste Putina. Odnosno između neruskog anti-Putina i ruskog Putina. Demonizacija Putina ima svoju višegodišnju tradiciju na Zapadu, a počela je u trenutku kada je novoizabrani ruski predsednik otpočeo konsolidaciju ruske države u Čečeniji", precizno je konstatovao Tiosav Purić za "Pečat".

image