Najveća akcija poništavanja: Zelenski zabranio toponime koji se dovode u vezu sa Rusijom
Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski potpisao je zakon kojim se iskorenjuje svaka veza sa ruskom istorijom ili kulturom u nazivima gradova, naselja, sela i drugih geografskih lokacija u Ukrajini.
Takozvani zakon o "dekolonizaciji" dobio je potpis ukrajinskog predsednika u petak, poslanici su ga usvojili u martu, a u pripremi je još od početka prošle godine, navodi se na sajtu Vrhovne rade Ukrajine.
Zakon zabranjuje "propagandistička, komemorativna imena i ona koja veličaju" rusku državu, njene simbole, ili jednostavno imena koja mogu da se dovedu u vezu sa ruskom istorijom ili kulturom, njenim gradovima, datumima i važnim događajima. Zabrana se odnosi i na ličnosti koje su "počinile vojnu agresiju na Ukrajinu i druge suverene zemlje".
Zakon će stupiti na snagu tri meseca nakon objavljivanja, napisao je poslanik Evropske partije solidarnosti Vladimir Vijatrovič na Fejsbuku i dodao da će lokalna administracija nakon toga imati šest meseci da "oslobodi javni prostor od simbola 'ruskog sveta' - da demontira statue i spomenike, preimenuje ulice i druge objekte", objasnio je on.
"Dekomunizacija" ili "derusifikacija" u Ukrajini je starija od konkretnog zakona. Akcija za uklanjanje spomenika i geografskih imena povezanih sa Rusijom i Sovjetskim Savezom u Ukrajini je u toku od 2015. godine.
Prema informacijama koju dele "RIA Novosti", od tada su promenjena imena više od 900 naselja i oko 50.000 ulica, a sam proces je intenzivniji od početka Specijalne vojne operacije.
Decembra je srušen spomenik Ekatarine Velike u Odesi, gradu koji je 1794. godine osnovan po nalogu ruske carice, a nekoliko gradova, uključujući Dnjepar i Černovci, uklonili su statue i spomen-ploče posvećene ruskom pesniku Aleksandru Puškinu.
Moskva je osudila takvu politiku i istakla da pokušaji ukidanja ruske kulture i "prisilna ukrajinizacija" zemlje krše međunarodne norme i prava oko četvrtine stanovništva Ukrajine.