Svet

Simulacija otkrila ključnu slabost SAD u eventualnom sukobu sa Kinom oko Tajvana

Naučni centar je otkrio da Vašington ne bi mogao da snabdeva ostrvo oružjem u slučaju kineske invazije
Simulacija otkrila ključnu slabost SAD u eventualnom sukobu sa Kinom oko TajvanaGetty © Annabelle Chih / Stringer

Simulaciju ratnih igara koju je zatražio komitet američkog Kongresa pokazao je da bi Vašingtonu bilo nemoguće da snabdeva Tajvan oružjem i opremom u slučaju da Kina napadne odmetnuto ostrvo.

Simulaciju je ove nedelje izvela Komisija Predstavničkog doma zadužena za Komunističku partiju Kine, uz pomoć tink-tenka Centar za novu američku bezbednost iz Vašingtona.

"Opasnost od kineske invazije na Tajvan je velika, a jučerašnja simulacija naglasila je potrebu za merama odvraćanja agresije KPK i naoružavanja Tajvana do zuba pre nego što počne bilo kakva kriza", rekao je predstavnik Majk Galager, republikanac iz Viskonsina koji predsedava komitetom.

Simulacija je pokazala da bi američke snage pretrpele velike gubitke, ako Pentagon ne poveća svoje zalihe raketa dugog dometa i ne pregovara o korišćenju više vojnih baza u azijsko-pacifičkom regionu, preneo je Rojters, pozivajući se na neidentifikovanu osobu upoznatu sa rezultatima simulacije.

Konflikt bi ostavio svetska finansijska tržišta u "apsolutnim dronjcima".

"Poslovna zajednica ne shvata dovoljno ozbiljno pretnju od tajvanske krize", rekao je Galager.

Tenzije u Tajvanskom moreuzu su eskalirale u protekloj godini, a kineski predsednik Si Đinping obećao je da će ponovo ujediniti kopno sa svojom otcepljenom pokrajinom – silom ako je potrebno.

Sa druge strane, američki predsednik Džozef Bajden je više puta nagoveštavao da će Vašington vojno intervenisati ako Kina izvrši invaziju. Peking je prekinuo bezbednosne i druge veze sa SAD prošlog avgusta, nakon što je tadašnja predsednica Predstavničkog doma Nensi Pelosi odbacila upozorenja kineskih zvaničnika i posetila Tajpej.

Ranije ove godine, drugi vašingtonski istraživački centar, Centar za strateške i međunarodne studije (CSIS), pokrenuo je 24 različita simulatora sukoba SAD i Kine oko Tajvana. Studija je pokazala da će SAD i Japan izaći kao pobednici, ali da će izgubiti desetine ratnih brodova, stotine aviona i hiljade vojnika. Tajvan bi ostao u ruševinama, dok bi Kina izgubila stotine brodova i aviona, kao i desetine hiljada vojnika, saopštio je CSIS.

U svetlu problema sa snabdevanjem, rekao je Galager, Vašington mora da ubrza isporuke američkog oružja vrednog 19 milijardi dolara koje je Tajvan naručio. On je takođe pozvao na više zajedničkih vežbi, jačanje američkih vojnih postrojenja u regionu i povećanje proizvodnje raketa.

"Cilj je naravno da se odvrati Kina od invazije", rekao je Galager u intervjuu za "Foks njuz". "Jedna od očiglednih lekcija iz Ukrajine je da kada sukob izbije, to je veoma skupo u smislu života, krvi i novca. Dakle, mi vodimo ovu ratnu igru da bismo sprečili rat."

Galager je dodao da se "mir može postići samo snagom, posebno zato što se čini da Si Đinping priprema svoju zemlju za rat. Siguran sam da bi više voleo da ima osvajanje bez rata. Moramo biti spremni, a ne krećemo se dovoljno brzo."

image