Litvanija uvlači Nemačku u vojnu konfrontaciju s Rusijom
Dogovor postignut između Vilnjusa i Berlina o stacioniranju nemačke brigade u Litvaniji znači da NATO priprema vojnu operaciju protiv Rusije i Belorusije u baltičkom regionu, slažu se predsednik Ruskog društva za baltičke studije Nikolaj Meševič i direktor Centra za germanistiku pri Institutu za Evropu Ruske akademije nauka Aleksandar Kamkin.
Na samitu NATO-a u Madridu prošlog leta šefovi vlada dveju zemalja potpisali su memorandum o učešću brigade Bundesvera u obezbeđivanju bezbednosti Litvanije, dok predsednik te baltičke države Gitanas Nauseda očekuje da se nemačke snage rasporede već 2026. godine.
"Stacioniranje nemačkih trupa Vilnjus doživljava kao svojevrsnu istorijsku tradiciju. Međutim, za Litvaniju je to pogrešna politika koja se neće dobro završiti. S vojne tačke gledišta, teritorija republike se ne može braniti, niti s nemačkom brigadom ni bez nje", napomenuo je predsednik Ruskog društva za baltičke studije Nikolaj Meševič za nemački RT.
Sagovornik je istakao da u Litvaniji od 2008. vlada autoritarni režim, te da se u tim okolnostima Litvanija tradicionalno okreće svojim vojnim saveznicima. Zemlja se tri puta potčinila nemačkoj vlasti – 1915, 1938. i 1941. godine, kada su fašističke trupe napale Litvaniju a "oslobodioci" dočekani cvećem.
Prema Meševičevim rečima, nemačke brigade u Litvaniji predstavljaće pretnju za Rusiju, ali ta pretnja "nije prva, nije najvažnija, niti složenija u okviru opšteg sistema pretnji u evropskom ratnom teatru".
Stručnjak konstatuje i da nasuprot siromaštvu i nepovoljnim ekonomskim prilikama, Litvanija ulaže u agresiju na Rusiju i Belorusiju, uzimajući čak i sredstva od svojih lekara i nastavnika.
Direktor Centra za germanistiku pri Institutu za Evropu Ruske akademije nauka Aleksandar Kamkin ističe pak da nemačko društvo ne treba da bude uvučeno u konfrontaciju s Rusijom od strane provokatora kao što su ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski, prvi čovek Litvanije Nausede ili neki drugi istočnoevropskih političari.
"Međutim, Nemačka deluje na tragu spoljne politike svog saveznika Vašingtona", objašnjava Kamkin i dodaje da NATO aktivno jača svoje vojno prisustvo u istočnoevropskim zemljama – pre svega u Poljskoj i baltičkom regionu.
Prema Kamkinu, nemačka brigada, jedinica koju treba ozbiljno shvatiti u razmerama evropskih armija jer se sastoji od 4.000 do 5.000 ljudi i oko 250 tenkova, može se koristiti za "razne operacije obuzdavanja Rusije".
Remilitarizacije Nemačke
Prisustvo nemačke brigade u Litvaniji je još jedan nekonstruktivan korak u eskalaciji tenzija na našoj granici, siguran je politikolog.
Ovaj ekspert je istakao i trend remilitarizacije nemačke vojne mašinerije. Kamkin ne isključuje mogućnost da "patriotima", "leopardima" i "gepardima" koji su isporučeni Ukrajini upravljaju Nemci, bivši ili aktivni vojnici, budući da je potrebno i do tri meseca da se savlada obuka za ove ratne mašine.
"Proces remilitarizacije Nemačke blagoslovile su Sjedinjene Američke Države. Nemačka je donedavno sledila kurs pacifizma; čak i tamošnji osnovni zakon kaže da teritorija SR Nemačke nikada ne sme da predstavlja ratnu opasnost. Ali isporuke naoružanja Ukrajini, obuka ukrajinskih oružanih snaga, slanje nemačkih vojnika u druge zemlje na obuku – sve to ukazuje da je Nemačka uvučena u oružani sukob s Rusijom", istakao je Kamkin.
Dodao je i na u nemačkom društvu postoji podela – dok se jedni zalažu za prekid rata i držanje Nemačke po strani, drugi izvlače uniforme svojih predaka, spremni za konfrontaciju s Rusijom.
Novo ratno poprište na Južnom Kavkazu
"Za pet do sedam godina očekuje nas novo ratno poprište. NATO namerava da pogura situaciju na Južnom Kavkazu u ratni konflikt kako bi se razvijali na severozapadnom strateškom pravcu Rusije. Na Baltiku bi moglo da bude raspoređeno do 250.000 vojnika NATO snaga za brzo reagovanje (NRF). Ove snage su već povećane na 40.000", rekao je vojni stručnjak s Katoličkog univerziteta Francuske Aleksandar Artamonov.
Pre Specijalne vojne operacije u Ukrajini snage NATO-a imale su rotirajuće prisustvo na Baltiku, ali sada su tamo stalno.
"Američka oklopna brigada je raspoređena u baltičke države. Upravo su održani višednevni manevri NATO-a na granici s Belorusijom, navodno da bi zaštitili ovaj koridor od ruskih snaga", dodao je analitičar.
S tim u vezi Rusija se sprema za moguću pretnju iz baltičkih država i Nemačke, te po rečima Artmanova, RF ponovo uspostavlja tenkovske armije, obnavlja Lenjingradski i Moskovski vojni okrug, koji su do 2010. bili kombinovani u Zapadni vojni okrug, i proširuje nadležnosti Baltičke flote.
Inače na teritoriji Litvanije, zemlje koja će za razvoj vojne infrastrukture izdvojiti više od 110 miliona evra, već se nalazi oko 1.600 vojnika NATO-a, među kojima su i predstavnici Belgije, Češke, Luksemburga, Holandije i Norveške.