Francuska i Nemačka ujedinjene u nameri da smanje zavisnost od Kine
Predstavnici Francuske i Nemačke pokušali su da pokažu jedinstvenost u odnosu prema Kini, poručivši da njihove zemlje moraju da smanje oslanjanje na drugu po veličini svetsku ekonomiju i pozivajući Peking da izvrši pritisak na Rusiju da okonča sukob u Ukrajini, navodi "Blumberg".
"Imamo zajedničku poruku: ne tražimo razdvajanje, već da ograničimo preteranu zavisnost. Pričamo o smanjenju rizika", rekla je francuska ministarka spoljnih poslova Katrin Kolona na zajedničkoj konferenciji za novinare sa nemačkom koleginicom Analenom Berbok, posle razgovora u Parizu.
Dve šefice diplomatije su se sastale dok je kineski ministar spoljnih poslova Ćin Gang ove nedelje obilazio evropske prestonice zbog signala da čak i neki od bližih prijatelja Pekinga u Evropskoj uniji počinju da se zalažu za veću stratešku distancu.
🇩🇪🇫🇷 Außenpolitik Hand in Hand für #Europa: @MinColonna empfängt den 🇨🇳 Außenminister heute in Paris, ich sprach gestern mit ihm in Berlin. Hier wie dort hört er die gleiche europäische Botschaft: Wir wollen kein De-Coupling, aber ein De-Risking im Umgang mit #China.
— Außenministerin Annalena Baerbock (@ABaerbock) May 10, 2023
Nedavno je Rojters objavio da italijanska vlada najverovatnije od sledeće godine neće učestvovati u kineskoj inicijativi "Pojas i put", ali da je potrebno još vremena kako bi se o toj temi razgovaralo sa Pekingom.
Kolona se takođe sastaje sa Ćinom koga je Berbokova dan pre ugostila u Berlinu. Najnoviji razgovori su usledili nakon prošlomesečnog putovanja Emanuela Makrona u Kinu tokom kojeg je francuski predsednik rekao da bi Si Đinping mogao da igra glavnu ulogu u okončanju rata u Ukrajini.
"Neophodno je da Kina iskoristi odnose sa Rusijom kako bi Moskva shvatila da je u ćorsokaku i urazumila se. Takođe tražimo od Kine da se uzdrži od bilo kakvih isporuka oružja Rusiji", rekla je Kolona.
Evropska komisija predložila je proširenje strogih trgovinskih ograničenja na nekoliko kineskih kompanija u pokušaju da se obračuna sa firmama koje snabdevaju Kremlj.
Ćin je nakon sastanka sa Berbokovom poručio da će Kina reagovati "strogo i oštro" na sve kazne koje EU nametne njenim kompanijama.