"Blumberg": Ukrajinski arsenal od 30 milijardi dolara možda ne bude dovoljan
Zapadne zemlje poslale su više od 500 oklopnih vozila u Ukrajinu od početka zime da pripreme Kijev za kontraofanzivu, ali je pitanje hoće li to biti dovoljno za uspešno sprovođenje najavljivane ofanzive, piše "Blumberg".
Vrednost najskorije pošiljke zapadnog oružja Kijevu premašuje 30 milijardi dolara, a vojna pomoć koju je Ukrajina dobila od decembra prošle godine vredi više nego što bilo koja NATO vojska - izuzev američke - potroši u godinu dana, dodaje ova agencija.
Citirajući višeg saradnika Evropskog saveta za spoljne odnose u Briselu Gustava Gresela, američka agencija navodi da Ukrajina trenutno ima 700.000 vojnika, od kojih su neki opremljeni NATO opremom, a neki oružjem koje je zemlja sačuvala iz sovjetske ere.
Međutim, ukrajinska strana nema prednost u vazduhu, a ruska strana je brojnija i bolje pripremljena nego što je bila 2022. godine, pa se ocenjuje da uspeh Kijeva zavisi od "koordinacije dejstva pešadije, oklopne vozila, sapera i PVO", piše "Blumberg".
Gresel je takođe istakao da ruski borbeni avioni "počinju da isprobavaju novo oružje i povećavaju broj dejstava koje izvode, dok ukrajinska protivvazdušna odbrana počinje da ulazi u nevolje."
Povrh toga, viši konsultant na Međunarodnom institutu za strateške studije sa sedištem u Londonu Franc-Stefan Gadi ocenjuje za "Blumberg" da je SAD verovatno jedina zapadna sila koja je dovoljno opremljena i obučena da izvede kombinovanu vojnu operaciju kakva je Kijevu trenutno neophodna, dodavši da Vašington pruža i obuku i opremu ukrajinskoj vojsci.
"Blumberg" takođe navodi da se u paketu američke vojne pomoći u vrednosti od 1,2 milijardi dolara najavljenom u utorak nalazi oprema za koju Pentagon navodi da služi "integrisanju zapadnih PVO sistema, raketa i radara sa ukrajinskim sistemima".
O kom se tačno sistemu radi, međutim, nije poznato, dodaje američka agencija.
Ukoliko se zapadno naoružanje pokaže kao nedovoljno i ukrajinska ofanziva ne uspe, Kijev bi mogao da doživi "još jedan zimski zastoj" i nove pritiske da sedne za pregovarački sto sa Moskvom.
Ujedno, naoružavanje kijevskog režima je skoro ispraznilo zalihe mnogih evropskih vojski. Iako su vlade EU obećale da će proizvesti još municije, pitanje je hoće li i to zadovoljiti potrebe ukrajinske artiljerije, navodi "Blumberg".
Viši saradnik Evropskog saveta za spoljne odnose navodi da je EU poslala "dosta" vojne pomoći Kijevu, ali da postoji veliki disparitet između ukrajinskih i evropskih oružanih snaga.
"Ono što je mnogo za većinu evropskih vojski je prilično malo za ukrajinsku", istakao je on.
"Vašington post" je prethodno naveo da ukrajinski zvaničnici pokušavaju da smanje očekivanja koje Zapad ima od najavljivane ofanzive, citirajući ukrajinskog ministra odbrane Alekseja Reznjikova koji je izjavio da "većina ljudi… čeka nešto ogromno" a što bi, kako je ocenio, moglo dovesti do "emocionalnog razočarenja", a potencijalno i preispitivanja daljeg naoružavanja kijevskog režima.