Makron: Evropi treba više suvereniteta i manje zavisnosti
Evropi je potrebno više fabrika i manje zavisnosti, tvrdi predsednik Francuske Emanuel Makron u autorskom tekstu za "Fajnenšel tajms" i podvlači da se bitka za reindustrijalizaciju i očuvanje suvereniteta koju vodi njegova zemlja "očigledno mora voditi i u evropskim razmerama".
"Otkako sam postao predsednik Francuske 2017. godine, dosledno sam se zalagao za ideju evropskog suvereniteta. U početku se to smatralo samo željom, a ponekad i previše francuskim. Međutim, tokom proteklih nekoliko godina EU je morala da se suoči sa dve ključne krize. I, zbog pandemije kovida i rata koje je Rusija odlučila da počne u Ukrajini, mi smo priznali naše strateške zavisnosti i odlučili da delujemo kako bismo ih smanjili", istakao je Makron.
On dodaje da su Evropljani "odlučujući konsenzus" o smanjenju svoje zavisnosti postigli na samitu u Versaju, u martu 2022. godine.
"Saglasili smo se oko važnosti zadržavanja kontrole nad sopstvenom sudbinom i utrli smo put za suvereniju Evropu, donetim opipljivim odlukama o odbrani, energetici i ekonomskoj bezbednosti. Nismo više naivni. Bez ugrožavanja naše otvorenosti, mi delujemo da zaštitimo naše interese, našu nezavisnost i naše vrednosti, i da potvrdimo naš evropski ekonomski i socijalni model. Ono što nam je sada potrebno je sveobuhvatan okvir za sprovođenje ovog evropskog konsenzusa o suverenitetu", istakao je Makron.
On predlaže doktrinu koja se zasniva na pet osnova.
Evropi je, kaže, potrebna veća posvećenost konkurentnosti, integraciji i produbljivanju jedinstvenog tržišta Unije, a uz to neophodna je i industrijska politika u vidu "moćne poluge" za suočavanje sa izazovima ekološke i digitalne tranzicije, kao i za usklađivanje sa ambicijama partnera i rivala.
Treća ključna stvar jeste zaštita vitalnih evropskih interesa i strateških dobara.
"EU je po prvi put stvorila alat za blokiranje stranih akvizicija strateških evropskih kompanija. I moramo biti hrabri kada je reč o pitanju tehnološkog razdvajanja i jačanja izvozne kontrole. Sledi reciprocitet, kao četvrti stub. To znači da naša trgovinska agenda treba da bude i ambiciozna i u skladu sa našim širim političkim ciljevima. Stoga mora biti održiva, pravična i izbalansirana, i da sledi jasne evropske strateške interese", ističe francuski predsednik.
Kao poslednja u nizu stavki na kojima se zasniva doktrina koju Makron predlaže, navedena je multilateralna solidarnost.
"Suverenitet ne znači samopouzdanje i EU može napredovati samo u kontekstu globalnog razvoja. Pozvao sam zemlje globalnog juga da dođu u Pariz u junu da postave temelje za novi međunarodni finansijski okvir. Ovu doktrinu moramo sprovesti bez odlaganja. Moramo ponovo da preuzmemo kontrolu nad našim lancima snabdevanja, energijom i inovacijama. Treba nam više fabrika i manje zavisnosti. 'Mejd in Jurop' treba da bude naš moto", poručuje lider Francuske.
Evropljani, kako on zaključuje, nemaju drugog izbora jer je "suverenitet isprepletan sa snagom naših demokratija".
"U Versaju sledeće nedelje, i u narednim mesecima, mi Evropljani možemo dokazati da naš kontinent, kolevka industrijske revolucije, ponovo može biti dom cvetajuće industrije i zajedničkog napretka", podvukao je Makron u tekstu objavljenom u susret samitu "Izaberite Francusku" koji će se održati u Versaju, i kome će prisustvovati 200 međunarodnih izvršnih direktora.
Makron je inače i ranije poručivao "U NATO-u, sa NATO-om, ali ne i da budemo zavisni od NATO-a", tvrdeći da Evropa treba da razmisli o svojoj strateškoj autonomiji.
On je koncept "strateške autonomije" Evrope prvi put izneo tokom svog govora na Sorboni u septembru 2017. godine, nekoliko meseci nakon što je stupio na funkciju predsednika Francuske.