Svet

"Njujork tajms”: Nacistički simboli na frontu u Ukrajini

Više ni strastveno proukrajinski orijentisani mediji poput "Njujork tajmsa" ne mogu da ne primete kako su neonacistički simboli "sada redovno pojavljuju" na uniformama ukrajinskih vojnika
"Njujork tajms”: Nacistički simboli na frontu u UkrajiniGetty © John Moore/Getty Images

U novom tekstu pod nazivom "Nacistički simboli na ukrajinskim linijama fronta ističu bolna pitanja istorije", američki "Njujork tajms" otvoreno priznaje da su "ukrajinska vlada i NATO saveznici" od početka ruske Specijalne vojne operacije "objavili, a zatim tiho obrisali" tri fotografije ukrajinskih vojnika koji na sebi imaju (neo)nacističke simbole.

"Na svakoj fotografiji Ukrajinci u uniformi nosili su pečeve sa simbolima koje je nacistička Nemačka učinila ozloglašenim, i koji su od tada postali deo ikonografije ekstremno-desničarskih grupa", ne krije američki list.

Jedna fotografija, koju je postavilo ukrajinsko Ministarstvo odbrane na Tviteru, prikazuje vojnika koji se odmara u rovu, dok mu se na stomaku može uvideti bedž sa simbolom mrtvačke lobanje totenkopf, koji je, kako sam "Njujork tajms" piše, stvorila "ozloglašena nacistička jedinica koja je počinila ratne zločine i obezbeđivala koncentracione logore tokom Drugog svetskog rata."

Ukrajinska državna agencija za hitne slučajeve objavila je prošlog meseca na Instagramu fotografiju radnika hitne pomoći koji nosi simbol crnog sunca, takođe poznatog kao Sonnenrad, koja je, piše "Njujork tajms", "krasila" zamak Hajnriha Himlera, nacističkog generala i direktora SS-a, dodavši da je Crno sunce postalo popularno među neonacistima i rasistima.

Sličnu fotografiju je podelio i zvanični tviter nalog NATO-a, dodaje američki list, i podseća da su obe fotografije ubrzo obrisane po objavljivanju. Međutim, ovih slučajeva ima daleko više.

Predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski podelio je na Dan pobede nad fašizmom prošle godine fotografiju ukrajinskog vojnika gde se očito vidi totenkopf simbol, dok je istraživački novinar Mos Robson početkom godine izvestio kako ukrajinski "Militarist", matična kompanija brenda "Em-tak", inače proizvođača čuvene odevne kombinacije Zelenskog, u svojoj ponudi ima širok dijapazon robe sa pomenutim i drugim nacističkim simbolima, a njegovi "influenseri" na društvene mreže dele slikama na kojima salutiraju nacističkim pozdravom, ili su direktno dovedeni u vezu sa ekstremističkim grupama.

Na rasprostranjenost ovog fenomena ukazuje i to da se u ponudi agencije "Geti" nasumično može naći fotografija koja pokazuje ukrajinskog rezervistu na čijem se rukavu jasno vidi simbol crnog sunca.

Povrh toga, sam "Njujork tajms" piše kako je, u toku razgovora sa jednim od novinara tog lista, portparol ukrajinske vojske za medije nosio amblem sa varijacijom simbola totenkopf, marke "Rajh" (još jedne ćerke-firme gorepomenutog "Militarista").

Američki list piše kako se ovi simboli "sada redovno pojavljuju na uniformama vojnika koji se bore na prvim linijama fronta, uključujući vojnike koji kažu da ti simboli predstavljaju ukrajinski suverenitet i ponos, a ne nacizam."

Međutim, da taj "ponos" nije ništa drugo do upravo nacizam ukazuje, iako možda nesvesno, i sam "Njujork tajms".

Mentalna gimnastika

Takođe, napominje "Njujork tajms", "čak i jevrejske grupe i organizacije protiv mržnje koje su tradicionalno prokazivale" upotrebe ovakvih simbola "uglavnom ćute", ali u tome ne vidi problem — jer bi obznanjivanje ovih činjenica značilo "prihvatanje ruske propagande."

"Takve slike do sada nisu umanjile međunarodnu podršku ratu. Međutim, diplomate, zapadni novinari i aktivisti su dovedeni u tešku poziciju: Skretanje pažnje na ove simbole rizikuje da doprinese ruskoj propagandi, a ćutanje o ovom problemu dozvoljava da se širi", piše "Njujork tajms", uzgred odavši svoj stav da je i istina "ruska propaganda" ako ide nauštrb Ukrajini.

"Problematično" je (tek) to, kaže za američki list Majkl Kolborn iz Belingketa, istraživačke agencije koju bivši operativac CIA i odseka Stejt departmenta za protivterorizam Leri Džonson optužuje za "širenje propagande za račun MI6", što ovaj fenomen "potkopava podršku zemlji."

Iako (opet) priznaje da Ukrajina muči muku sa ekstremističkim grupama koje propagiraju mržnju i diskriminaciju već dugi niz godina, "Njujork tajms" navodi da su ti "ekstremisti" pokazali kao "heroji" tokom svog delovanja u Donbasu od 2014. godine pa nadalje.

"Njujork tajms" i njegovi sagovornici mora da imaju neku posebnu definiciju "herojstva", imajući u vidu svedočanstva bivšeg ukrajinskog diplomate Olge Suharevskaje o pokolju i mučenju proruski orijentisanog civilnog stanovništva koji se odvijao u Donbasu u periodu kada su Kijev i Zapad bili obavezani Minskim sporazumima da im garantuju mir i bezbednost.

Međutim, ni to nije najveći podvig mentalne gimnastike američkog lista i njegovih sagovornika.

Ukrajinski istoričar Igor Kozlovski za "Njujork tajms" kaže da ovi simboli imaju jedinstvena značenja u kontekstu Ukrajine i da ih treba tumačiti na osnovu toga kako ih Ukrajinci vide, a ne kako su korišćeni na drugim mestima.

To da različite grupe koriste simbole drugih grupa na sopstvene načine nije novo otkriće — na kraju krajeva, nemački nacisti su tako transformisali svastiku koja je u raznim krajevima sveta simbolisala druge stvari.

Međutim, ovaj koncept teško da se može koristiti za odbranu upotrebe (neo)nacističkih simbola u Ukrajini, jer, kako i sam "Njujork tajms" piše, ukrajinski nacionalisti pod Stepanom Banderom su oberučke prihvatili nacistički režim, a zatim "učestvovali u zverstvima nad jevrejskim i poljskim civilima."

A veličanje Banderinog lika i nedela i dan danas izaziva negodovanje čak i od Poljske, inače jedne od najvatrenijih pristalica ukrajinskog sukoba sa Rusijom.

image