Amerika poziva Evropsku uniju da "udari" na Kinu, kao što je i na Rusiju
Trgovinski forum SAD i Evropske unije trebalo bi da se održi početkom decembra, a "Blumberg" prenosi da su američki zvaničnici predložili evropskim kolegama, sa kojima su sarađivali na ograničavanju izvoza u Moskvu, da primene sličnu taktiku i na Kinu. Za sada, međutim, EU nije sklona da razmišlja o istom pristupu Kini kao i Rusiji jer su okolnosti drugačije.
"SAD ne razmatraju proširenje ruske izvozne kontrole na Kinu niti smo to pokrenuli sa Evropljanima“, rekla je portparolka američkog Saveta za nacionalnu bezbednost, Saloni Šarma, reagujući na izveštaje medija.
Kontrola izvoza bila je jedno od efikasnijih oruđa u borbi protiv Rusije i smatra se potencijalno korisnom za usporavanje Kine u globalnoj tehnološkoj trci, navodi "Blumberg". Ranije ovog meseca, administracija Džozefa Bajdena zabranila je američkim kompanijama da kineskim firmama prodaju neke čipove koji se koriste za superračunare i veštačku inteligenciju.
Kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji kritikovao je ograničenja američkog izvoza u razgovoru sa američkim državnim sekretarom Entonijem Blinkenom, naglašavajući tenzije između zemalja pre mogućeg sastanka njihovih lidera licem u lice. "Američka strana treba da zaustavi obuzdavanje i potiskivanje Kine i da ne stvara nove prepreke bilateralnim odnosima", rekao je Vang.
Visoki zvaničnici EU i SAD treba da se sastanu 5. decembra u blizini Vašingtona kako bi dogovorili listu ekonomskih planova na trećem sastanku Saveta za trgovinu i tehnologiju (TTC). Evropska komisija, izvršna ruka EU, razmatra šest prioriteta, uključujući zajednički razvoj projekata digitalne infrastrukture, mapu puta za veštačku inteligenciju ali i industriju električnih vozila.
Neke države članice zaziru od pokušaja SAD da pretvore forum u antikinesko telo i pokušavaju da skrenu fokus na pozitivnu agentu, ali je Evropa generalno sve više zabrinuta zbog onoga što vide kao konfrontacioni stav kineske vlade, posebno nakon nedavnog partijskog kongresa koji je učvrstio vođstvo predsednika Si Đinpinga.
Neke zemlje članice, uključujući Nemačku, sugerišu da bi blok trebalo da revidira svoj pristup prema Kini, pošto Peking postaje manje partner ili konkurent, a više rival, kažu neimenovani izvori upoznati sa situacijom "na terenu".
Lideri EU održali su ovog meseca stratešku diskusiju o Kini, gde je postojao konsenzus o potrebi smanjenja kritične zavisnosti od Pekinga, rezimirao je visoki diplomata EU.
Neke evropske prestonice se zalažu za korišćenje TTC-a za jačanje koordinacije sa SAD radi razvoja efikasnih alata za odbranu protiv netržišnih ekonomija, uključujući Kinu, rekao je drugi visoki zvaničnik EU.
Portparol Komisije Mirijam Garsija Ferer rekla je da su kontakti sa američkom administracijom u toku dok EU analizira implikacije poslednjih američkih restriktivnih mera na Kinu.
Prošle godine, SAD i EU su se složile oko zajedničkog saopštenja nakon sastanka TTC-a u kojem je rečeno da je "multilateralni pristup kontroli izvoza najefikasniji za zaštitu međunarodne bezbednosti i podržavanje globalnog jednakih uslova", a ograničenja ne bi trebalo nepotrebno da remete strateške lanci snabdevanja.
Pregovore uoči sledećeg sastanka TTC ometa nedavno usvojeni američki Zakon o smanjenju inflacije, koji obezbeđuje subvencije za podršku zelenim tehnologijama u SAD i koji EU i druge zemlje smatraju diskriminatornim. Zvaničnici sa obe strane trebalo bi da se sastanu ove nedelje kako bi se pozabavili evropskim problemima, a Evropska komisija se nada da će rešiti ove prepreke pre sastanka na visokom nivou početkom decembra.