Ispražnjena skladišta Bundesvera: Poverljiva dokumenta pokazuju razmere nestašice
Naoružavanje kijevskog režima opustošilo je zalihe municije Bundesvera, zbog čega nemačko Ministarstvo odbrane nastoji da ubrza proces nabavke municije, prenosi "Špigl".
Kako nemački list saznaje, kabinet Borisa Pistorijusa namerava da pre skupštinske letnje pauze Odboru za budžet Bundestaga predstavi devet ugovora za ubrzanu nabavku tenkovskih i artiljerijskih granata.
Poverljivi spisak projekata Ministarstvo odbrane izričito navodi "nadomeštanje" municije predate Ukrajini, ali i "povećanje zaliha" za svoje potrebe, piše "Špigl" i dodaje da to podrazumeva proširivanje postojećih okvirnih sporazuma sa proizvođačima naoružanja, kao i potpisivanje novih.
Koliko su prazna skladišta Bundesvera?
Poverljivi dokumenti prvi put ukazuju koliko je nemačka vojska zapravo "gola", ističe "Špigl" i otkriva da se u propratnom pismu nemačkog Ministarstva finansija, a koje citira podatke Bundesvera, navodi da "trenutna zaliha visokoeksplozivnih projektila u kalibru 155mm iznosi oko 20.000 komada". Aktuelni NATO plan obavezuje Berlin da stvori zalihe od 230.000 takvih projektila do 2031. godine.
Poređenja radi, neki izvori navode da ukrajinska vojska iskoristi i do 8.000 projektila kalibra 155mm dnevno.
Nemački list ocenjuje da je "više nego upitno" hoće li nabavka dodatnih 210.000 projektila tokom narednih sedam godina biti izvodljiva, pošto ih Bundesver i dalje koristi tokom vojnih vežbi, Ukrajina može zatražiti još, dok u svom podnesku Ministarstvo odbrane navodi rizik od zastoja lanaca proizvodnje "pošto brojne druge države istovremeno nabavljaju municiju, a raspoložive sirovine su ograničene."
U prvom dokumentu se navodi plan Ministarstva da proširi postojeći ugovor sa "Rajnmetalom" i do 2026. godine kupi još 16.000 projektila za 118 miliona evra. Međutim, da bi ispunila svoje obaveze prema NATO-u, tempo kojim bi Nemačka trebalo da kupuje municiju podrazumeva 30.000 granata godišnje.
Predlozi o nabavci municije koje nemačko Ministarstvo odbrane planira da predstavi Odboru prvi put sadrže ono što je poznato kao klauzula o snabdevanju u slučaju krize ili rata, dodaje "Špigl".
Ova klauzula podrazumeva da, u slučaju ugroženosti nemačke "teritorijalne bezbednosti ili obaveza prema saveznicima" vojna industrija mora što više ubrzati proizvodnju i da određene fabrike u tom slučaju moraju raditi 24 časa dnevno.
Podsetimo, Nemačka je prošle nedelje objavila svoju prvu strategiju nacionalne bezbednosti, u kojoj se Rusija naziva glavnom pretnjom po "evro-atlantsku" bezbednost, a Bundesver "kamen temeljac evropske konvencionalne odbrane."