Svi putevi vode u Peking: Netanijahu ide u Kinu, a još nije bio u SAD
Premijer Izraela Benjamin Netanijahu rekao je da je dobio zvaničan poziv da poseti Kinu, što je potez, kako su upozorili američki analitičari, koji bi mogao imati političke posledice s obzirom na to da on još nije bio u SAD iako je prošlo šest meseci nakon što je preuzeo dužnost.
Netanijahu je delegaciji predstavnika američkog Kongresa rekao za ponudu, dodajući da je o tome obavestio Bajdenovu administraciju pre mesec dana, navodi se u saopštenju izraelske vlade koje prenosi "Blumberg".
Iako se ne precizira da li je Netanijahu prihvatio ponudu, u saopštenju se navodi da će predviđena poseta premijera biti četvrta njegova poseta Pekingu tokom niza mandata.
Izrael i SAD odavno imaju bliske odnose, a Netanijahu je istakao da je bezbednosna i obaveštajna saradnja dve zemlje "na vrhuncu", a SAD ostaju "nezamenljiv saveznik", navodi se u saopštenju.
Vest o pozivu Kine proširio se izraelskim medijima pre objavljivanja i postao tema kontroverze pošto su analitičari rekli da vlada to koristi da izvrši pritisak na Vašington.
Tamir Hajman, direktor Instituta za studije nacionalne bezbednosti u Tel Avivu, nestranačkog ali liberalno orijentisanog tink-tanka, kritikovao je naznake da će ponuda biti prihvaćena.
"Kina je važna zemlja za Izrael, ali, kao i uvek, kontekst je važan, a kontekst je američko odbijanje da pozove premijera u posetu Vašingtonu", rekao je Hajman, koji je proveo 34 godine u izraelskoj vojsci.
"Zbog ovog odbijanja i eskalacije krize sa SAD, poseta Kini u ovom trenutku je ozbiljna greška", dodao je.
Netanijahuova potencijalna poseta bi došla u trenutku kada Kina počinje da prodire na Bliski istok na račun ranijeg uticaja SAD.
Američka i izraelska administracija sukobile su se u martu zbog Netanijahuovog kontroverznog plana da ograniči ovlašćenja pravosuđa, a američki predsednik Džozef Bajden upozorio je na tu politiku i rekao da neće biti poziva u Belu kuću "u bliskoj budućnosti".
Netanijahuovi saradnici izrazili su ogorčenost, rekavši da se SAD ne tiče kako Izrael bira svoje sudije ili balansira svoje grane vlasti. Ali Bajden je, zajedno sa saveznicima u Londonu, Parizu i Berlinu, istakao svoju podršku onima koji brinu da će reforma pravosuđa naneti štetu izraelskoj demokratiji.
Netanijahu se vratio na funkciju pre šest meseci.
Podsetimo, Peking je ove godine posredovao u obnavljanju veza između Irana i Saudijske Arabije.
Postavlja se pitanje može li slično iznanađenje da se dogodi i povodom izraelsko-palestinskog pitanja.
Nedavno je kineski predsednik Si Đinping izjavio da je Peking voljan da pomogne Palestincima u mirovnom procesu sa Izraelom i postizanju unutrašnjeg pomirenja, preneo je tada "Juronjuz".
"Osnovno rešenje za palestinsko pitanje leži u uspostavljanju nezavisne palestinske države zasnovane na granicama iz 1967. godine sa istočnim Jerusalimom kao njegovim glavnim gradom", rekao je Si tokom sastanka sa palestinskim liderom Mahmudom Abasom u Pekingu.