Svet

Narko-karteli u pohodu na Evropu, lideri u sve većem problemu

Izvršna direktorka Evropola Katrin De Bol kaže da je u toku istrage otkrivena luka u kojoj su "svi bili korumpirani", a tako bi se moglo dogoditi da "kriminalci preuzmu vlast"
Narko-karteli u pohodu na Evropu, lideri u sve većem problemuwww.globallookpress.com © Kristof Van Accom/Keystone Press Agency

Uticaj narko-kartela u Evropskoj uniji je sve veći, a vladavina prava u evropskim demokratijama mogla bi da bude narušena ukoliko lideri ne pojačaju odgovor na "bum" kriminala vezanog za drogu, izjavila je izvršna direktorka Evropske policijske službe (Evropol) Katrin De Bol.

Ona je navela da je Evropa zamenila Sjedinjene Američke Države kao ciljno tržište za međunarodne krijumčare drogom i da se očekuje da će pošiljke narkotika dodatno porasti u naredne dve godine zbog velike proizvodnje.

Uočeni su i porast nasilja i sve veći stepen korupcije u žarištima trgovine drogom, poput luke Antverpen u Belgiji, s obzirom da kriminalne bande pokušavaju da se infiltriraju u logističke kompanije, lokalne vlasti, pa čak i u pravosudni sistem, kaže šefica Evropola za "Politiko".

De Bol ističe da se evropski problem sa organizovanim kriminalom povezanim sa drogom pogoršava ne samo u centralnoj i istočnoj Evropi, već i u bogatim čvorištima u zapadnoj i severnoj Evropi, od Antverpena u Belgiji, preko Roterdama i Amsterdama u Holandiji, do Hamburga u Nemačkoj i malih luka u Španiji i primorskih gradova u Švedskoj.

"Roterdam i Antverpen su veoma važni za kriminalne grupe, ali postoje i manje luke, kao što je Hamburg, ili luke u Španiji, koje su veoma unosne i interesantne za trgovce drogom", napominje šefica Evropola.

Ona dodaje da evropske lidere zabrinjava i porast nasilja, poput mučenja, eksplozija, naručenih ubistava i slično. Kriminalistički novinar Piter de Vris ubijen je 2021, a holandski advokat koji je vodio važan slučaj protiv grupe optužene za ubistva povezana sa drogom Derk Virsum stradao je u Amsterdamu 2019. godine. Nakon ovih zločina pokrenuta je velika istraga, a nadležni su obećali borbu protiv kriminalnih organizacija.

U okršaju povezanim sa drogom u januaru ove godine poginula je devojčica stara 11 godina, nakon što je pucano na kuću u okrugu Merksem u belgijskoj luci Antverpen. Policija je, takođe, prošle godine otkrila zaveru za otmicu ministra pravde te zemlje Vinsenta van Kvikenborna. Gradonačelnik Antverpena Bart De Bever tada je ocenio da je taj događaj "veoma zabrinjavajuć, ali predvidljiv".

Problem za lidere EU je to što u svakom od žarišta trgovci drogom postepeno uništavaju vladavinu prava korumpirajući radnike logističkih preduzeća, preuzimajući IT sisteme, infiltrirajući se u lokalne vlasti, pa čak i u sudove i policiju, rekla je De Bol.

Navodi da je u toku istrage otkrivena luka u kojoj su "svi bili korumpirani", a tako bi se moglo dogoditi da "kriminalci preuzmu vlast".

"Narko bande se infiltriraju u naša društva i žele da odlučuju o važnim pitanjima. Ova tema mora da bude prioritet u narednim godinama, ako želimo da spasemo i zaštitimo ranjive grupe", dodaje.

Najveća stopa upotrebe fentanila, sintetičkog opijata koji je 50 puta jači od heroina, zabeležena je u SAD, ali raste i u Estoniji, Švedskoj, Finskoj i Nemačkoj, navode iz Evropskog centra za praćenje narkotika i narkomanije.

Evropski lideri i šefovi organa za sprovođenje zakona pojačavaju pritisak na kriminalne grupe, pa je tako 2021. godine u međunarodnoj operaciji uhapšeno oko 800 ljudi. Lideri šest evropskih vlada, Belgije, Nemačke, Francuske, Italije, Španije i Holandije, formirali su koaliciju kako bi delili obaveštajne podatke i zajednički se borili protiv organizovanog kriminala.

"Međutim, lideri moraju da učine borbu protiv organizovanog kriminala još većim prioritetom ako žele da izbegnu da građani izgube poverenje u sistem. Evropa je u veoma teškoj situaciji, u zaostatku smo", upozorava Katrin De Bol.

image