Svet

Zemljotres iz Kine: Otkriven tajni američki sistem globalnog nadzora

Kina identifikovala odgovorne za sajber napad na Centar za praćenje zemljotresa u Vuhanu
Zemljotres iz Kine: Otkriven tajni američki sistem globalnog nadzorawww.globallookpress.com © Silas Stein/dpa

Kineski zvaničnici koji istražuju sajber napad na Centar za praćenje zemljotresa u Vuhanu, pronašli su zlonamerni softver koji pokazuje karakteristike američkih obaveštajnih agencija i tako razotkrili tajni sistem SAD za globalno nadziranje koji predstavlja ozbiljnu pretnju po kinesku nacionalnu bezbednost i svetski mir, piše "Global tajms".

Centar za praćenje zemljotresa u Vuhanu je 26. jula izvestio da su neke tačke za prikupljanje podataka o zemljotresima hakovane. Nacionalni centar za sajber pretnje (CVERC) odmah je formirao istražni tim koji je pronašao veoma kompleksan program koji odgovara karakteristikama američkih obaveštajnih agencija, veoma prikriven i sa ciljem da ukrade podatke vezane za praćenje zemljotresa, sa jasnom vojno-izviđačkom svrhom.

Du Ženhua, viši inženjer iz CVERC-a, rekao je za "Global tajms" da su zemljotresi česta pojava u Kini i izazivaju teške gubitke života i materijalnu štetu. Zbog toga, kaže, Kina pridaje veliki značaj praćenju zemljotresa i ranom upozoravanju.

Da bi se poboljšala sposobnost praćenja i ranog upozoravanja na geološke katastrofe, podaci za praćenje zemljotresa uključuju ne samo osnovne informacije kao što su magnituda i epicentar, već i bogate geografske i geološke podatke kao što su površina deformacije i hidrološki monitoring, rekao je Du. Ovi podaci takođe imaju veliku vrednost kao vojni obaveštajni podaci.

"Ovi podaci mogu da prikažu osnovno funkcionisanje privrede i društva naše zemlje od makro do mikro nivoa i pruže sveobuhvatnu podršku za integrisano donošenje odluka i reagovanje u vanrednim situacijama. Oni su resursi podrške za teritorijalnu i nacionalnu bezbednost. Dakle, sajber napad na centar za praćenje zemljotresa od strane američkih obaveštajnih agencija bio je planirana i unapred smišljena akcija sajber vojnog izviđanja", primetio je ekspert.

Sjao Singuang, član Nacionalnog komiteta Kineske narodne političke konsultativne konferencije (CPPCC) kaže da podaci Centra za praćenje zemljotresa nisu jedino što SAD targetiraju.

Još ima mnogo slučajeva krađe informacija koji ciljaju na druga polja. Koristeći svoju globalnu sveobuhvatnu obaveštajnu sposobnost, zajedno sa različitim sredstvima za upad, krađu i druge mere za dobijanje svih vrsta telemetrijskih podataka, i kombinovanjem drugih pomoćnih podataka iz više izvora, formiraju sposobnost analize, procene, pripisivanja i lociranja kineskih ekonomskih, društvenih operacija, pa čak i vojnih akcija, objasnio je on.

Du je poručio i da je sajber napad ove vrste jasno kršenje međunarodnog prava i ozbiljno narušavanje nacionalne bezbednosti i javnog interesa Kine.

"U stvari, već duže vreme, sajber napadi SAD na ključnu informacionu infrastrukturu Kine su bili sveobuhvatni, a vladine agencije, univerziteti, istraživačke institucije i velike korporacije su sve bile na meti njihovih aktivnosti sajber špijunaže. SAD pokušavaju da iskoriste ova nepravedna sredstva da se sveobuhvatno ukradu kineske političke, ekonomske, vojne i diplomatske osetljive informacije, da se obuzdaju razvoj i napredak Kine i da se održi svetska hegemonija SAD", rekao je on.

image