SAD šalju pomoć oko 400 miliona dolara dok EU okleva
Savetnik za nacionalnu bezbednost američkog predsednika Džejk Salivan nenajavljeno je posetio Kijev u petak, prvi put od početka ruske specijalne vojne operacije.
Salivan se sasato sa ukrajinskim predsednikom Vladimirom Zelenskim i njegovim šefom kabineta Andrejem Jermakom, saopšteno je iz Salivanove kancelarije.
Salivan je ukrajinskim zvaničnicima pružio detalje o novom američkom bezbednosnom paketu koji je najavljen u petak i "potvrdio da će SAD nastaviti sa pružanjem ekonomske i humanitarne pomoći, kao i sa naporima njihovih partnera da pozovu Rusiju na odgovornost za njenu agresiju", rekla je Salivanova portparolka Ejdrijen Votson.
Paket vojne pomoći vredan 400 miliona dolara uključuje unapređene tenkove T-72 iz sovjetskog doba, protivraketne projektile "hok" kao i dronove "feniks gost" koji se koriste protiv ruskih snaga na istoku.
Sjedinjene Države su poslale i obećale pomoć u vrednosti od 18,2 milijardi dolara od početka specijalne vojne operacije u Ukrajini.
"Nećemo odustati, nećemo smanjiti podršku, idemo samo napred", rekao je Salivan novinarima u Ukrajini.
Jermak je rekao da je Ukrajina u petak dobila "potvrdu bespogovorne podrške našoj pobedi. Naši prijatelji i partneri su sa nama i potpuno razumeju situaciju."
Zelenski, koji od saveznika traži dodatne sisteme za protivvazdušnu odbranu i naprednije oružje, sastao se u četvrtak sa dvojicom američkih senatora, demokratom Krisom Kunsom iz Delavera i republikancem Robom Portmanom iz Ohaja koji su obojiva članovi Komiteta za spoljne odnose.
Kako prenosi "Blumberg", pitanje umešanosti Irana u sukob u Ukrajini glavni je izvor brige za američke zvaničnike koji su pozvali Teheran da prekine sa snabdevanjem Rusije dronovima.
"Postoje jasni i javni dokazi da Iran pomaže Rusiji u ratu protiv Ukraine", rekao je portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće Džon Kirbi.
Zapad i Ukrajina optužuju Rusiju da koristi iranske dronove da gađa ključne infrastrukturne objekte u Ukrajini. Teheran i Moskva to demantuju, a iz Kremlja je poručeno da je jedino oružje koji oni koriste ono proizvedeno u Rusiji.
Najnovija tranša američke pomoći Ukrajini stiže u trenutku kada generalno opada podrška Ukrajincima u američkom Predstavničkom domu. SAD 8. novembra čekaju međuizvori na kojima će, po svoj prilici, pobediti republikanci koji su sve manje zainteresovani za Ukrajinu a sve više za rešavanje gorućih domaćih pitanja poput inflacije i rasta troškova života.
Pojedini republikanci na vodećim pozicijama su čak jasno rekli da Ukrajina više neće dobijati ni dolara pomoći od Vašingtona.
Istovremeno, Evropska unija - koja je i sama suočena sa rastućom inflacijom i energetskom krizom - razmatra odlaganje slanja 2,9 milijardi dolara vredne pomoći Ukrajini do početka sledeće godine.
Ako se to dogodi, Ukrajina će se naći u finansijskom škripcu.