Incident u Londonu: Migranti se digli na oružje nakon nestanka struje
Grupa od oko 100 naoružanih migranata izazvala je incident u pritvorskom centru u kojem su smešteni u blizini londonskog aerodroma, pošto je centar ostao bez struje i vode, prenose britanski mediji.
Policijske snage za sprečavanje nereda pozvane su da intervenišu u imigracionom centru, kada je 100 ljudi, naoružanih noževima i komadima drveta, izašlo u dvorište iz svojih ćelija, prenosi "Dejli Mejl".
Policija je uspela da sve pritvorenike vrati u ćelije, ali situacija je i dalje napeta, pa će snage reda ostati u centru do daljnjeg.
Navedeno je da nije bilo prijavljenih povreda među imigrantima ili pripadnicima snaga reda.
Centar Harmondsvort je bez struje i vode od juče, što, kako navodi "Dejli mejl", podseća na loše uslove u britanskim imigracionim centrima i centrima gde su smešteni tražioci azila.
"Invazija" migranata i britanska premijerka
Britanska ministarka unutrašnjih poslova Suela Braverman nedavno je pretrpela kritike zbog "zapaljivog govora", kada je početkom meseca izjavila u britanskom parlamentu da radi na sprečavanju "invazije južne obale zemlje", misleći na migrante koji u Veliku Britaniju pristižu malim brodovima preko Lamanša.
Ocenjuje se da je samo u toko ove godine u Veliku Britaniju pristiglo je 40.000 azilanata.
Komentari Bravermanove ocenjeni su kao neprikladni budući da je dan pre njene izjave jedan muškarac gađao centar za imigraciju u luci Dover molotovljevim koktelima, a potom se ubio.
Britanska policija danas je izjavila da je napad u Doveru bio motivisan terorističkom ideologijom, odnosno "ideologijom ekstremne desnice", prenosi Rojters.
"Bedni" uslovi u migrantskim centrima
Bravermanova je takođe kritikovana zato što nije obezbedila prikladan smeštaj za migrante u centrima koji su trenutno prepunjeni.
Nezavisni inspektor za imigraciju Dejvid Nil je uslove u centru za imigrante u naselju Manston u Kentu prošle nedelje nazvao "prilično bednim", nakon što je otkriveno da tu ljudi spavaju na podu, ne mogu da zatvore vrata od toaleta, dok nekima nije dozvoljen pristup telefonima.
Rodžer Gejl, Britanski zakonodavac iz vladajuće Konzervativne stranke, kojoj pripada i Bravermanova i pod čiju nadležnost spada centar za imigraciju, izjavio je da su prethodnici Bravermanove uvek nastojali da nađu alternativni smeštaj za migrante u vidu hotela, ali da je ta praksa prestala otkako je ona stupila na poziciju.
Krivi su Albanci?
Bravermanova našla se i na meti kritika Albanaca koji su je okrivili za "satanizovanje albanskog naroda" kada je izjavila da veliki problem u Engleskoj prave migranti koji tvrde da su žrtve "modernog ropstva", i napomenula da bi opoziciona laburistička partija verovatno dozvolila svim albanskim kriminalcima da dođu u zemlju.
"Predstavljanje Albanaca (kao što su neki sramotno radili kada su se borili za bregzit) kao uzroka britanskog kriminala i problema sa granicama predstavlja laku retoriku, ali ignoriše čvrste činjenice. Ponavljati iste stvari i očekivati različite rezultate je suludo (pitajte Ajnštajna)", napisao je albanski premijer Rama na Tviteru.