Frans 24: Francuski uticaj u Africi opada, Kinezi traže nove saveznike
Širenje Kine na zapadnoafričko tržište oružja promena je strategije zemlje koja je dosad fokusirala svoju prodaju oružja u drugim afričkim regionima, javlja Frans 24.
Peking se, navodi francuska televizija, ne takmiči samo za udeo na novom tržištu, već i da usred opadanja francuskog uticaja u zapadnoj Africi, stekne nove saveznike i izgradi uticaj u tom delu afričkog kontinenta.
Najveći kineski proizvođač oružja "Norinko", sedmi po veličini svetski dobavljač vojne opreme, tako je otvorio novu prodajnu kancelariju u Senegalu, a kompanija već ima kancelarije u Nigeriji, Angoli i na jugu Afrike.
Peking takođe planira da uspostavi kancelarije za održavanje, popravku i remont vozila i vojne opreme u Maliju i Obali Slonovače, gde već prodaje oružje, izvestio je specijalizovani novinski sajt "Militari Afrika".
Dolazak giganta oružja na senegalsko tlo kineski mediji ocenili su kao napredak u jačanju uticaja u zapadnoj Africi i izazov postojećem uticaju Rusije i Francuske.
U bivšim francuskim kolonijama, Senegalu i Obali Slonovače, Francuska je zasad i dalje najveći dobavljač oružja.
"Kina je uvek bila koncentrisana na istočnu i centralnu Afriku, ali je do sada zadržala manji profil u zapadnoj Africi, a jedan od razloga je jezička barijera", rekao je specijalista za kinesku bezbednost i istraživač u neprofitnoj organizaciji Međunarodni tim za proučavanje bezbednosti Verona Danilo del Fave.
Prema mišljenju italijanskog analitičara, francuski uticaj u zapadnoj Africi do sad je bio pod pretnjom druge konkurentske sile, Rusije.
Rusija je, kako se navodi, vodila "ofanzivu šarmom" širom kontinenta, proširujući komercijalne veze i igrajući na kartu dugotrajne ogorčenosti koju bivše kolonije imaju prema Francuskoj, navodi analitičar.
''Sposobnost Rusije da izvozi oružje ugrožena je zbog međunarodnih sankcija uvedenih od početka rata u Ukrajini", rekao je Del Fave.
Zato se, kako ovaj stručnjak dodaje kineski napori da uđu na tržište, posebno u zapadnoj Africi, povećavaju se svuda gde Peking vidi "pogoršanje francuskog uticaja i efekat međunarodnih sankcija na rusku trgovinu".
Peking je sada treći po veličini uvoznik oružja u Africi, iza Rusije i SAD, dodaje Frans 24.
Sa međunarodnim sankcijama koje potencijalno ometaju ruske napore da proširi prodaju oružja Africi, dok poverenje u Peking raste, kineski dobavljači oružja bi mogli da uđu - i možda dominiraju - na novim tržištima širom kontinenta.
Međutim, kako se ocenjuje, bilo bi prerano potcenjivati Rusiju. Jer, u podsaharskoj Africi, Rusija je pretekla Kinu kao najveći snabdevač oružjem od 2018. godine, i svoje vođstvo uspela je da zadrži i 2022. godine, uprkos međunarodnim sankcijama zbog rata u Ukrajini.
Kineski državni mediji pišu da ekspanzija na zapadnu Afriku pokazuje rastuću želju kineskog vojno-industrijskog kompleksa ne samo da prodaje oružje u Africi, već da ostvari širu bezbednosnu saradnju sa afričkim zemljama.
Specijalista za kinesko-afričke odnose na Univerzitetu Južne Floride Erl Konte-Morgan, tvrdi da će prodajna kancelarija "Norinko" u Senegalu omogućiti kompaniji da pomno prati dešavanja na terenu u Senegalu i susednim zemljama.
Ta kompanija i druge kineske organizacije otvaraju kancelarije samo u zemljama koje imaju jake istorijske ili komercijalne veze sa Kinom, kao što su Angola i Nigerija.
"Dolazak 'Norinko' u Senegal je komercijalna prilika za grupu, ali i bitka za moć. Kina, kao i Rusija, ima bezbednosni i poslovni interes od slabljenja francuskog i zapadnog uticaja u ovom regionu", istakao je Konte-Morgan i dodao da to pomaže u suprotstavljanju uticaju druge supersile - SAD.