Svet

"Global tajms": Uspon globalnog juga vodi padu "američke izuzetnosti"

Kineski list bavio se širenjem BRIKS-a i tumačio šta će države dobiti od članstva u organizaciji
"Global tajms": Uspon globalnog juga vodi padu "američke izuzetnosti"© Tanjug/AP Photo/Manish Swarup, File

Ekspanzija BRIKS-a, znak uspona globalnog juga, označava pad američke hegemonije i njene ideološke osnove, "američke izuzetnosti", piše "Global tajms".

Petnaesti samit ove organizacije usledio je nakon meseci povećanog globalnog interesovanja za njeno proširenje, pa je tokom skupa BRIKS dodao šest novih članica: Argentinu, Etiopiju, Egipat, Saudijsku Arabiju, Ujedinjene Arapske Emirate (UAE) i Iran. 

Ekspanzija BRIKS-a je, dodaje se, delimično, odgovor na opasnosti koje je američka hegemonija nanela svetu. 

Iran je, na primer, iskusio jednostrane sankcije SAD koje su izazvale ekonomsku nestabilnost i socijalne teškoće na nacionalnom i globalnom nivou. To što je Iran primljen u ovu organizaciju, prema "Global tajmsu", svedoči o protivljenju tog mehanizma jednostranim sankcijama i posvećenosti mirnom razvoju.

Prijem Argentine u BRIKS ne može se odvojiti od spoljne politike SAD koja tretira Latinsku Ameriku kao svoje "dvorište". 

Neoliberalne reforme koje su SAD podstakle u okviru "Vašingtonskog konsenzusa" umnogome su doprinele osiromašenju argentinske privrede. Moćni hedž fondovi sa Volstrita zvani "fondovi lešinara" iskoristili su argentinsko opterećenje dugom tako što su isisali bogatstvo nacije uz podršku američkog pravosudnog sistema. Članstvo Argentine u BRIKS-u je veliki korak ka ekonomskom suverenitetu.  

"Dodavanje Etiopije, Egipta, Saudijske Arabije i UAE u BRIKS predstavlja značajan pomak u geopolitičkoj računici na afričkom kontinentu i zapadnoj Aziji", dodaje "Global tajms".

Nakon pada Sovjetskog Saveza, SAD su proglasile "kraj istorije" i brzo su krenule da obezbede svoje hegemonističke interese u ovim resursima bogatim regionima sveta. 

"To je dovelo do razornih invazija suverenih zemalja i upornih pokušaja da se razviju duboki i neravnopravni odnosi sa 'prijateljskim' vladama. Geopolitički odnos sa Saudijskom Arabijom bio je jedan od najvažnijih za SAD. SAD su dominirale svetskim energetskim tržištem kupovinom ogromnih rezervi nafte Saudijske Arabije u američkim dolarima, glavne rezervne valute u svetu od kraja Drugog svetskog rata", ukazuje kineski list.

Egipat, Etiopija i Ujedinjeni Arapski Emirati su važni za SAD zbog održavanja dominacije nad Severnom Afrikom i Zapadnom Azijom. 

Mešanje SAD u pitanja ovih nacija i šireg regiona igralo je značajnu ulogu u njihovoj motivaciji za pridruživanje BRIKS-u. 

U slučaju Etiopije, navodi "Global tajms", Bajdenova administracija zapretila je sankcijama zbog unutrašnjeg sukoba zemlje u regionu Tigraj. 

Sve afričke i zapadnoazijske države dobile su stroga upozorenja od SAD da bi nastavak trgovine sa Rusijom tokom ukrajinskog sukoba mogao da dovede do sankcija i drugih oblika kažnjavanja. 

"Istina je, međutim, da BRIKS nije samo odbacivanje američke politike. Zemlje globalnog juga dele zajedničke interese i u mnogim slučajevima komplementarne ekonomije. BRIKS ne samo da nudi vin-vin alternative finansijskom sistemu predvođenom SAD, već takođe sledi politiku nemešanja u unutrašnje stvari drugih zemalja. Stoga je u interesu globalnog juga da diverzifikuje odnose bez obzira na odnose koji pojedinačne zemlje imaju sa SAD", ukazuje "Global tajms".

BRIKS je, kako se zaključuje, samo jedan od mnogih primera rastuće snage multipolarnog sveta, jer multilateralni mehanizmi u svim sferama razvoja takođe rastu, od Šangajske organizacije za saradnju do projekata koje predvodi Kina poput Inicijative Pojas i put. 

image