London: Peking nam je potreban
London bi trebalo da nastavi da održava komunikaciju sa Pekingom umesto da je potpunosti odbija, izjavio je britanski ministar spoljnih poslova Džejms Kleverli.
"Ima onih koji se zalažu za ignorisanje Kine na ovaj ili onaj način, pretvarajući se da ne postoji, uzdržavanjem od kontakta sa njom, time što ne postoji ambasada u Pekingu, kao ni kineska ambasada u Velikoj Britaniji. Neki tvrde da bi trebalo da se odvojimo od Kine, ali ta opcija je nepouzdana", kazao je Kleverli u intervjuu za "Skaj njuz", komentarišući pritvaranje zaposlenog u Donjem domu britanskog Parlamenta, optuženog za špijunažu u korist Kine.
Šef britanske diplomatije je napomenuo da je u fazi "komplikovanih odnosa" među zemljama neophodno, pre svega, da održavaju direktne međusobne kontakte.
Ranije je list "Tajms", pozivajući se na londonsku policiju, izvestio da su britanski službenici za sprovođenje zakona pritvorili pomoćnika člana britanskog Parlamenta zbog sumnje da je špijunirao za Kinu.
Prema pisanju lista, sfera aktivnosti pomoćnika uključivala je pitanja spoljne politike, uključujući odnose sa Pekingom. Osim toga, neko vreme je živeo u Kini, gde je, kako sugerišu policajci, mogao biti regrutovan.
Uhapšeni muškarac je navodno imao veze sa brojnim visokim članovima Konzervativne stranke sa pristupom poverljivim informacijama. Među njima su zamenik ministra unutrašnjih poslova za bezbednost Tom Tugendhat i predsednica odbora za spoljne poslove britanskog parlamenta Ališa Kerns.
Kako je list preneo, policija je osumnjičenog uhapsila 13. marta, ali je potom pušten uz kauciju do oktobra. Policijski službenici tada nisu objavili detalje slučaja, rekavši samo da se optužbe odnose na odavanje državne tajne.
Još jedan neimenovani osumnjičeni je takođe priveden.
Incident bi mogao da postane jedan od najvećih narušavanja bezbednosti zbog aktivnosti druge zemlje, navodi publikacija.