"Ukrajina kao vojna laboratorija": Kako vojni zvaničnici SAD vide rusko-ukrajinski sukob
Vojna saznanja iz ukrajinskog sukoba podjednako su važna kao ona koja su SAD sakupile u Avganistanu, ili Iraku, rekla je pomoćnica ministra odbrane za strategiju, planove i kapacitete Mara Karlin tokom panel diskusije na Institutu Ronald Regan.
Ukrajina je postala prava "laboratorija za vojne inovacije", posebno u oblasti veštačke inteligencije i dronova, istakla je ona.
"Ima stvari koje učite kroz ratne igre ili simulacije, a postoje i druge stvari koje ćete neizbežno naučiti kada je u toku rat", rekla je Karlin, podsetivši "koliko je inovacija bilo" za vreme američkih agresija u Iraku i Avganistanu, gde su vojnici SAD mogli da primene nove tehnologije "na bojnom polju, osmisle određene pomake i primene ih."
Percepcija sukoba kao "vojne laboratorije" već duže vreme je popularna ne samo među zapadnim sponzorima Kijeva, već i samih kijevskih vlasti.
Primera radi, bivši ministar odbrane Aleksej Reznikov reklamirao je sukob kao priliku za zapadne proizvođače oružja, koji u njemu mogu da provere "da li njihovo oružje funkcioniše, koliko efikasno funkcioniše i da li treba da se nadogradi", rekao je on za "Fajnenšel tajms" u julu.
"Za svetsku vojnu industriju, ne možete zamisliti bolji poligon za testiranje", istakao je Reznikov tom prilikom.