Gde je najbolje biti žena u Evropi? Znamo da je najgore u Ukrajini
Institut za istraživanje mira Oslo objavio je istraživanje "Indeks žena, mira i bezbednosti za 2023" koje rangira status dama u 117 država sveta, među kojima je Srbija u prvoj trećini liste najboljih.
Kada je fokus na Evropi, na listi 41 zemlje ubedljivo najgore je pozicionirana Ukrajina, a iako nije deo EU, pa čak ni država, tzv. Kosovo druga je najgora teritorija za žene, a treći je Azerbejdžan.
Među zemljama koje ne mogu da se pohvale tako dobrim uslovima za svoje stanovnice su Bosna i Hercegovina (37), Albanija (34), Severna Makedonija (33), Rumunija (32), Crna Gora (31), Slovenija (29), Bugarska (28).
Srbija je na sredini evropske rang-liste na 25 mestu.
Ispred naše države od zemalja u regionu bolje pozicionirana je jedino Hrvatska koja je na 19. mestu.
Prve četiri države, iako dve od njih imaju ozbiljne probleme sa stopom silovanja, su Danska (1), Švajcarska (2), Švedska (3) i Finska i Island koje dele četvrto mesto.
Institut za istraživanje mira Oslo, koji je koautor indeksa, istakao je da su mnoge od najboljih zemalja na svetu za žene u Evropi, iako postoje značajne varijacije širom regiona.
Naglašava se da su društva u kojima je ženama dobro, takođe mirnija, demokratskija, prosperitetnija i bolje pripremljena da se prilagode klimatskim promenama.
Istraživači su, međutim, upozorili da "višeslojne krize potkopavaju status žena i prete da unazade decenije napretka", navodeći porast autoritarnosti, masovno raseljavanje, razorne oružane sukobe i posledice kovida-19.
Zajedno sa američkim Institutom za žene Univerziteta Džordžtaun, norveške kolege su se oslonile na podatke koji mere inkluziju, pravdu i bezbednost za žene. Koristili su ukupno 13 indikatora, od zakona o obrazovanju i zapošljavanju do percepcije sigurnosti i nasilja.
Zašto su najgore ženama Ukrajine, Kosova i Azerbejdžana?
Ukrajina je na dnu evropske liste zbog "posebno niskih" bezbednosnih ocena u poređenju sa drugim evropskim zemljama, jer je, kako kažu, "specijalna operacija Rusije povećavala pretnje i nasilje nad ženama".
Nizak rezultat na "Kosovu" pripisan je lošim rezultatima u obrazovanju i zapošljavanju žena, uz "veoma visok nivo" smrtnosti majki na porođaju.
U Azerbejdžanu se insistira na rađanju dečaka u znatno većem obimu nego u ostatku Evrope.