Zašto se (anti)ruski aktivisti žale "Gardijanu": Smetaju im Srbija i Beograđani
Naoružan četkom i kantom sive boje, ruski antiratni aktivista Ilja Zernov hodao je Beogradom sve dok nije stigao do velikog murala sa natpisom "Smrt Ukrajini", na zidu stambene zgrade.
Kada je taj devetnaestogodišnji Rus počeo da prekrečava mural njega su, kako on tvrdi, "trojica Srba saterala u ćošak i naredila mu da stane".
"Jedan od njih je izvukao nož... Zatim me je udario u desno uvo", tvrdi Zernov, koji je pobegao iz svog rodnog grada Kazanja ubrzo nakon početka Specijalne vojne operacije.
Tako započinje tekst koji je "Obzerver", nedeljno izdanje britanskog "Gardijana", objavio pod nazivom "Borba grafita na ulicama Beograda dok Srbija pokušava da uguši antiputinovske prognanike".
Taj list piše da, za razliku od većine evropskih zemalja, Rusima nije potrebna viza za ulazak u Srbiju, kao i da su u Beogradu uglavnom toplo dočekani.
Ruski predsednik Vladimir Putin uživa značajnu podršku, kako tvrdi "Obzerver", "sve samopouzdanije nacionalističke vlade Aleksandra Vučića", a aktivisti poput Zernova se suočavaju sa "maltretiranjem i proterivanjem".
Britanski list nakon toga navodi da Srbija vodi delikatnu politiku balansiranja između EU i Rusije, kao i da je odbila da uvede sankcije Moskvi nakon početka operacije u Ukrajini. Zapadnim medijima je ta činjenica očigledno i dalje trn u oku - zbog čega otvoreno antisrpski tekstovi i reportaže na njima postaju sve učestaliji.
Primera radi, isti taj "Gardijan" je pre nekoliko nedelja objavio tekst o navodnim naporima ruski vlasti da regrutuju "stotine Srba" u svoju vojsku.
Zernov, koji je bio aktivni član opozicione antiputinovske organizacije Rusko demokratsko društvo (RDS), napustio je Srbiju i sada živi u Berlinu.
Za "Obzerver" je govorio i Petar Nikitin, osnivač RDS-a - grupe koja je u Beogradu tokom poslednjih godinu dana organizovala više protesta protiv ruske operacije i vlade predsednika Vladimira Putina.
Taj ruski opozicionar, koji tvrdi da njegova organizacija "ne pokušava da utiče na političku situaciju u Srbiji", žalio se i na to da su njihova okupljanja navodno redovno uzurpirana, kao i da "srpske banke odbijaju da im otvore račune za prikupljanje novca za antiratne humanitarne organizacije".
Nikitinu je u julu bio zabranjen ulazak u Srbiju, ali je on ipak pušten nakon što je proveo noć na aerodromu.
Taj ruski opozicionar je iskoristio razgovor sa novinarom "Obzervera" da optuži vlasti u Beogradu za pokušaje ućutkivanja "antiratnog pokreta" u Srbiji.