Bajden, Ursula fon der Lajen, Šarl Mišel: Svi čekaju Sija, Šojgu VIP gost
Predsednik SAD Džozef Bajden, predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen i predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel čekaju da vide hoće li se sastati sa kineskim predsednikom Si Đinpingom do kraja godine, dok je ministar odbrane Ruske Federacije Sergej Šojgu dočekan VIP tretmanom na ovonedeljnom "najvećem događaju kineske vojne diplomatije", Forumu bezbednosti u Sjanšanu u Pekingu, piše "Politiko".
Podsetimo, prošlog meseca je najavljeno da će kineske i američke diplomate raditi na ostvarivanju sastanka Sija sa svojim američkim kolegom Bajdenom na Samitu Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje u San Francisku sredinom novembra, a usred zaoštravanja napetosti između dve supersile.
Međutim, kineski vrhovni diplomata Vang Ji istakao je da "put ka San Francisku neće biti lak", napominje "Politiko".
Evropski zvaničnici su, takođe, predložili nekoliko datuma u decembru kada bi Fon der Lajen i Mišel odleteli u Peking na samit EU-Kina, kažu diplomate za ovaj medij, ali dodaju da Peking još nije odgovorio.
Šojgu kao VIP gost u Pekingu
Sa druge strane, "Politiko" primećuje da je Sergej Šojgu na ovogodišnjem Forumu bezbednosti u Sjanšanu u Pekingu primljen kao "VIP" gost, dok je "drugi glavni gost" bio ministar odbrane Belorusije Viktor Krenjin.
Šojgu je tom prilikom izjavio da se rusko-kinesko partnerstvo i strateški odnosi razvijaju u kontrastu sa "zabrinjavajućom situacijom" sveta u kojem "Zapad namerava da proširi konflikt na Azijsko-pacifički region", nakon što je "izazvao akutnu krizu u Evropi."
Potpredsednik kineske Centralne vojne komisije Žang Juša je na sastanku sa Šojguom izrazio nadu za dalju vojnu saradnju Pekinga i Moskve.
Žang je tokom posete komentarisao i stanje na Tajvanu, rekavši da "ko god je želeo na bilo koji način da odvoji Tajvan od Kine, kineska vojska nikada neće pristati na to". "Politiko" napominje da do izjava kineskog zvaničnika dolazi nešto više od dva meseca pre predsedničkih izbora na Tajvanu 13. januara.
Emanuel Bon sa kineskim zvaničnicima
"Politiko" ističe da je Vang, po povratku iz SAD, u Pekingu ugostio savetnika francuskog predsednika Emanuela Bona na razgovorima. U zvaničnom saopštenju je naknadno istaknuto da je na sastanku bilo "prijateljske" razmene mišljenja i "dublje" diskusije.
Vang Ji je podsetio na tradiciju kinesko-francuskih diplomatskih odnosa uspostavljenih pre šezdeset godina, odnosno u jeku Hladnog rata, podsetivši da je "današnji svet ponovo u opasnosti od podela", a da Kina i Francuska treba da se podsete prvobitne namere iza uspostavljanja diplomatskih odnosa dveju zemalja.
Vang je takođe pozvao veći broj francuskih kompanija da investiraju i posluju u Kini, dok je Bon odgovorio da Francuska "ima poverenje u kinesku ekonomiju i da nema nameru da ograničava kineski rast."
Bon se takođe sastao sa kineskim vicepremijerom He Lifengom, ali i odlazećim kineskim izaslanikom za klimatske promene Sje Dženhuom.