Američka bruka: Najveći zagađivač na svetu daje najmanje novca za klimatske promene
Delegati iz više od 160 zemalja koji učestvuju na klimatskom samitu KOP 28 jednoglasno su se saglasili da zvanično osnuju Fond za gubitke i štetu, obećavajući više od 400 miliona dolara za podršku posebno ranjivim zemljama sveta u njihovim naporima da se izbore sa gubicima i štetom izazvanim klimatskim promenama.
Pitanje finansiranja bilo je centralna tačka na nedavnim klimatskim konferencijama UN, sa dugim i intenzivnim debatama oko iznosa pomoći i kompenzacije koje razvijene zemlje treba da ponude za svoje istorijske emisije štetnih glasova, kao i načina prikupljanja i raspodele sredstava, podseća "Global tajms".
Razvijene zemlje su se obavezale da će mobilisati 100 milijardi dolara godišnje za podršku finansiranju klimatskih promena. Osnivanje Fonda za gubitak i štetu bila je odluka doneta na samitu KOP27 u Egiptu prošle godine, ali se nije primenila. Ove godine, nekoliko razvijenih zemalja obavezalo se da će učestvovati u fondu.
Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE), zemlja domaćin KOP28, dali su 100 miliona dolara, Nemačka 100 miliona dolara, Velika Britanija 40 miliona funti (oko 50,6 miliona dolara) i 20 miliona funti za druge aranžmane, Japan 10 miliona dolara.
Sramotno je, piše "Global tajms", što su Sjedinjene Države koje se javno mnogo zalažu za borbu protiv klimatskih promena i pokušavaju da tu politiku nametnu siromašnijim zemljama izdvojile samo 17,5 miliona dolara.
Iznos koji su SAD obećale je skroman u poređenju sa njihovim statusom najveće svetske ekonomije i odgovornošću u rešavanju klimatskih promena koju bi trebalo da snosi s obzirom na svoje najveće kumulativne emisije ugljenika u istoriji, što je dovelo do kritika prisutnih delegata i stručnjaka koji su poruku Vašingtona ocenili kao "razočaravajuću", "šokantnu" i "sramotnu".