Šokantne prognoze: Kraj kapitalizma, Kenedi predsednik, Rijad kupuje Ligu šampiona
Danska investiciona banka "Sakso" tradicionalno je objavila godišnju listu "frapantnih" predviđanja koja bi, ukoliko se ostvare, mogla da izazovu šok na globalnim tržištima.
Šaljiva prognoza je satkana sa idejom da odgovori na to kako će se svet kretati u "opasno nepredvidivoj budućnosti", što uključuje nova tehnološka dostignuća, ali i neočekivane ekonomske i političke promene.
Kraj kapitalizma u SAD
U nameri da izbegnu socijalne nemire uoči predsedničkih izbora zakazanih za novembar 2024 i održe svoju ekonomiju u životu, SAD bi mogle biti prinuđene da povećaju fiskalnu potrošnju.
Potražnja za američkim trezorima ostaće niska zbog inflatornih pritisaka i stranaca koji vraćaju kapital u domovinu. Da bi normalizovao troškove pozajmljivanja, Vašington će prihode od državnih obveznica osloboditi poreza.
Ko pobeđuje na američkim izborima
Na američkim predsedničkim izborima pobediće nezavisni kandidat Robert F. Kenedi Mlađi, čime počinje nova politička era u zemlji. Do dramatičnog napuštanja plutokratije dolazi usred zahteva birača za smanjenjem nejednakosti i nepravde, kao i za okončanje američkih večnih ratova.
Zdravstvena kriza zbog lekova za gojaznost
Ljudi će prestati da se bave fizičkim aktivnostima zbog lako dostupnih lekova protiv gojaznosti, dok ujedno više konzumiraju nezdrave hrane. Potražnja za brzom i nezdravom hranom je sve veća, a cene akcija "Mekdonaldsa" i "Koka-kole" rastu za po 60 odsto.
Luksuzna roba propada zbog evropskog poreza za bogate
EU će uvesti porez na bogatstvo od dva odsto u nastojanju da pronađe više sredstava za različite političke ciljeve. Ovaj potez će potkopati tržište luksuzne robe, a akcije kompanija poput "Poršea" izgubiće 40 odsto vrednosti.
Veštačka inteligencija izaziva krizu nacionalne bezbednosti
"Sakso" predviđa da će programi za stvaranje vizuelnog sadržaja pomoću veštačke inteligencije postati pretnja po nacionalnu bezbednost nakon što u javnost izađu "dipfejkovi" visokog zvaničnika neimenovane razvijene države.
To će naterati vlasti širom sveta da uvedu nove zakone, prema kojima bi samo maloj grupi entiteta bilo dozvoljeno da objavljuje vesti.
Deficitarne zemlje osnivaju "Rimski klub" za trgovinu
Usred ozbiljne globalne recesije i uporne recesije koja ograničava načine za snižavanje kamatnih stopa, zemlje sa najvećim svetskim budžetskim deficitom stvaraju "Rimski klub" za učestvovanje u globalnom trgovinskom sistemu.
SAD, Britanija, Indija, Brazil, Kanada i Francuska će kolektivno pregovarati o trgovinskim uslovima sa Kinom, Nemačkom, Norveškom, Japanom, Holandijom i Singapurom. Zlato, srebro i kriptovalute pokazuju se kao dobra rezerva u nepredvidivom okruženju za zemlje sa deficitima.
Ekonomski preporod Japana
Japan će doživeti iznenađujući ekonomski skok, što će dovesti do značajne promene politike Banke Japana. BDP zemlje će porasti za sedam odsto, dok će realne plate porasti za više od četiri odsto. Japanski jen će stoga ojačati, a lokalni investitori će ulagati u imovinu "kod kuće".
Saudijci kupuju Ligu šampiona
Saudijska Arabija će kupiti franšizu Lige šampiona zahvaljujući rastućim cenama sirove nafte, koje dostižu oko 150 dolara po barelu, što je skoro dvostruko više od sadašnjeg nivoa.
Analitičari kompanije "Sakso" kažu da će naftom bogato kraljevstvo pretvoriti jedan od najprestižnijih fudbalskih turnira u globalno takmičenje koje podržava FIFA, a mnoge utakmice će se igrati u Rijadu.