Svet

Pusti snovi o konsolidaciji odbrambene industrije EU: Rim zaustavio prodaju firme EU savezniku

Veto Rima na francusku kupovinu italijanske firme pokazuje da je konsolidacija odbrane EU daleki san
Pusti snovi o konsolidaciji odbrambene industrije EU: Rim zaustavio prodaju firme EU saveznikuGetty © Pool / Pool

Odluka Rima da blokira "Safranovu" akviziciju "Mikroteknike" uz obrazloženje da bi ugovor predstavljao pretnju po nacionalnu bezbednost Italije pokazala je da je konsolidacija odbrambene industrije EU daleki san, piše "Fajnenšel tajms".

Avio-kompanija "Safran" iz Francuske, koja snabdeva evropske vojne programe kao što je "jurofajter", ponudila je 1,8 milijardi dolara za kupovinu "Mikroteknike", ogranka "Kolins erospejsa" sa sedištem u Torinu. Italijanska firma specijalizovana je za izradu aktuatora - sistema koji pokreću, na primer, zakrilca na krilima.

Odluka Rima da blokira "Safranovu" akviziciju "Mikroteknike" - koja čini samo 15 odsto prihoda šireg poslovanja - bila je iznenađujuća jer je firma skoro 40 godina u vlasništvu niza američkih kompanija.

U trenutku kada Evropa poziva na veću konsolidaciju svog fragmentiranog odbrambenog sektora, Rim je doživeo kao pretnju po nacionalnu bezbednost kompaniju u delimičnom vlasništvu saveznika iz EU - francuske vlade, koja ima 11 odsto udela u "Safranu".

Odnosi Francuske i Italije u odbrambenom sektoru zategnuti su otkako su Francuska i Nemačka odlučile da pokrenu program borbenih aviona 2017. bez uključivanja Italije.

Teško je oteti se utisku da je odluka Rima "tante za kukuriku", ali je Italija pazila da ne preuzme isključivu odgovornost za veto. Tražila je mišljenje nemačke vlade, koja je izrazila zabrinutost u vezi sa kontinuitetom snabdevanja programa borbenih aviona "jurofajter" i "tornado", piše "Fajnenšel tajms".

Kako "Safran" snabdeva njihovog glavnog rivala - "rafale" kompanije "Daso", rizik postoji. Uz to, Rim je naveo i da poslovna logika francuske kompanije "nije usklađena sa potrebama italijanske odbrane".

Postoji još jedno moguće objašnjenje za nemačke i italijanske rezerve koje nema nikakve veze sa lovcima već sa njihovim odgovarajućim ulogama u konkurentskim evropskim programima borbenih aviona.

Od sukoba u Ukrajini, vlade žele da obezbede suverenitet u ključnim odbrambenim kapacitetima. Nema mnogo sistema koji su toliko važni kao kontrola leta ili aktuatori. Ako "Safran" kupi "Kolinsovu" jedinicu, ovi sistemi biće u francuskim rukama. "Nemci nisu oduševljeni time, a ni Italijani", rekla je "Fajnenšel tajms" osoba upoznata sa italijanskim pozicijama.

Upućeni kažu da je kompromis moguć, ali je "saga Mikroteknika" pokazala koliko je EU teško da realizuje svoju ideju manje fragmentirane odbrane.

image