Svet

Američki politikolozi za "Dojče vele": Optužnice će samo ojačati Trampa

Brojni sudski postupci koji se vode protiv bivšeg predsednika SAD samo će utvrditi njegov status autsajdera, čineći ga još prijemčivijim određenim slojevima američkog društva, smatraju politikolozi
Američki politikolozi za "Dojče vele": Optužnice će samo ojačati TrampaGetty © Scott Olson/Getty Images

Brojni sudski procesi koji se vode protiv Donalda Trampa neće naškoditi ugledu republikanskog favorita već će samo ojačati njegovu auru autsajdera, saglasni su sagovornici "Dojče velea".

Profesor politikologije i političke psihologije na Univerzitetu Minesote Kristofer Federiko smatra da bi presude protiv Trampa mogle da odvrate neodlučne birače, ali, kako kaže, ne veruje da će mu bilo kakva presuda naneti štetu kod njegove verne baze u Republikanskoj stranci.

Sa tim stavom je saglasan i profesor politikologije i političke psihologije Hauard Levin, koji smatra da tužbe protiv Trampa ne samo da neće naškoditi ugledu kod njegovih pristalica, nego će se desiti suprotno.

Oba sagovornika nemačkog medija smatraju da Tramp ima dobru intuiciju za obraćanje svojim biračima, a koje pre svega čine, kako navode, belci bez fakultetske diplome i konzervativni muškarci afričkog ili latinoameričkoga porekla.

On se predstavlja kao autsajder, kao što su i oni, i šalje poruku da razume njihov bes i strah da će ih elite u Vašingtonu ostaviti na cedilu.

Prema ispitivanjima javnog mnjenja, Tramp ima veliku prednost pred drugim republikanskim kandidatima, kao što su guverner Floride Ron Desantis ili bivša guverner Južne Karoline i bivša ambasadorka pri Ujedinjenim nacijama Niki Hejli.

Donald Tramp je dosad jedini američki predsednik protiv kojeg je dvaput pokrenut postupak opoziva pred Predstavničkim domom, prvi put, 2019. godine zbog navodne zloupotrebe položaja i sprečavanja rada Kongresa, a drugi put, 2021. godine zbog navodnog podstrekivanja na pobunu u okviru nemira na Kapitolu.

Međutim, kako piše "Dojče Vele", to neće predstavljati prepreku njegovoj kandidaturi, pošto ga je u oba slučaja Senat oslobodio, premda, pred Trampom u izbornoj godini stoji niz sudskih procesa.

Prema rečima profesorke politikologije na univerzitetu u Indijanapolisu Lore Merifild Vilson, postoje argumenti i za i protiv da se neko, protiv koga se vodi neki sudski postupak, kandiduje za predsedničku dužnost.

"Međutim, argumenti se zasnivaju na moralu, sposobnosti rasuđivanja i sklonostima, a ne na stvarnim zakonima ili pravnim preprekama", rekla je Vilson.

Kolorado i Mejn su već osporili Trampu pravo da se kandiduje, pozivajući se na 14. amandman Ustava, dopisan posle Građanskog rata, u kome se navodi da ko vodi pobunu protiv države ne može više da obavlja visoku funkciju.

Tim Trampovih advokata uložio je žalbu na presudu u Mejnu, a očekuje se da će oba ova slučaja završiti pred Vrhovnim sudom SAD. 

On bi mogao da odluči da je nadležnost za 14. amandman na Kongresu, koji je Trampa već oslobodio, ili čak da je Tramp još uživao predsednički imunitet.

image