Svet

Prostakluci na visokom nivou: Od rečnika britanskih parlamentaraca crvene i kočijaši

Britanski poslanici sve više psuju u javnim nastupima
Prostakluci na visokom nivou: Od rečnika britanskih parlamentaraca crvene i kočijašiGetty © Chris J Ratcliffe / Stringer

Britanski političari nisu u stanju da se suzdrže od psovanja i javnost nije impresionirana. Kako prenosi "Politiko", poslanici oba doma britanskog parlamenta koriste rekordnu količinu psovki u svojim govorima i debatama.

Tako je uštogljeni opozicioni lider Kir Starmer, inače favorit za premijera, na pitanje novinara da opiše politiku brige o deci kratko odgovorio: "sr**e kroz gusto granje".

Podaci Hansarda, zvaničnog parlamentarnog zapisnika, pokazuju da je upotreba reči poput "sr**e" i "je***e" poslednjih godina povećana među britanskim političarima.

Samo nekoliko nedelja pre Starmera, ministra unutrašnjih poslova Džejmsa Kleverlija je optužio drugi poslanik da je za engleski grad Stokton rekao da je "go****a rupa". Kleverli je negirao da je iskoristio baš taj izraz, ali je priznao da mu rečnik nije bio primeren jednom političaru.

Za neke je sve veća upotreba psovki u parlamentu znak vremena.

"Mislim da je psovka samo nusproizvod koji može da se uporedi sa sumanutošću britanske politike poslednjih godina", rekla je poslanica Škotske nacionalne partije Mairi Blek, kojoj je zamenica predsedavajuće Donjeg doma.

Poslanik torijevaca i zagovornik bregzita Majkl Fabrikant koji je tokom debate svom proevropskom kolegi u Donjem domu vikao "se**š", kaže da psovke mogu da budu efikasno oružje - pod uslovom da se ne pretera. "Povremeni izrazi frustracije mogu biti efikasni", objasnio je on.

Pravila ponašanja u parlamentu ipak postoje i upotreba "neparlamentarnog jezika" može da bude sankcionisana, iako se to retko dešava. Uz to, upozoravaju eksperti, javnost nije impresionirana prostačkim rečnikom svojih predstavnika.

"Javnost može da razume povremenu frustraciju - većina ljudi prihvata da su političari samo ljudi", kaže Luk Tril, direktor konsultantske kuće "Mor in komon". Ali "javnost neće prihvatiti poslanike koji namerno i sočno psuju" a, ako još ne trpe posledice, narod će pomisliti kako za političare važe druga pravila, dodao je Tril.

image