Svet

Novi apsurd: Šef NATO-a nominovan za Nobelovu nagradu za mir

Severnoatlanska alijansa je sve vreme naoružavala Kijev, a odgovorna je i za samo izbijanje sukoba – za to bi njen generalni sekretar mogao da bude i nagrađen
Novi apsurd: Šef NATO-a nominovan za Nobelovu nagradu za mir© Sean Gallup/Getty Images

Nobelova nagrada za mir mogla bi da ode u ruke čoveka koji je jedan od najzaslužnijih što u ovom trenutku u svetu bukte ratovi. Reč je o generalnom sekretaru NATO-a Jensu Stoltenbergu, koga je za priznanje nominovao norveški poslanik Abid Raja iz Liberalne partije.

Čime je Stoltenberg zaslužio Nobela?

Ako je verovati Raji, za njegove "napore da zaustavi sukob u Ukrajini". 

Stoltenberg je, kako on tvrdi, putovao u Tursku, Ujedinjeno Kraljevstvo, Sjedinjene Države i nekoliko drugih zemalja u pokušaju da započne pregovore koji bi mogli da okončaju sukob.

Bez obzira na to što bi ovakve, politički potpuno jalove ekskurzije, pre trebalo da nagradi neka aviokompanija u okviru programa za nagrađivanje lojalnosti putnika – Norvežanin je uveren da Stoltenbergu treba da pripadne baš Nobelova nagrada jer je šef Atlantske alijanse bio "najvažnija snaga za mir" u zemlji.

Kako, ako sukob nije okončan, a NATO je tome itekako doprineo beskompromisno naoružavajući Kijev i koristeći Ukrajince kao topovsko meso u borbi Zapada sa Rusijom?

"Jens Stoltenberg je intenzivno radio na miru u Evropi, težio je smanjenju sukoba i izgradnji jedinstva između zemalja regiona", rekao je Raja i ponovio da je "malo ljudi koji su učinili više za mir u svetu u poslednjih godinu dana".

Na koji način je Stoltenberg radio na stvaranju mira pomažući ratne napore Ukrajine ostaje nejasno, ali norveški "obožavatelj" šefa Alijanse tvrdi da je on "pokazao veoma dobro rasuđivanje, bio je uporan i ubedio mnoge svetske lidere da promene mišljenje". 

"Uspeo je da kreira procese promene od SAD do Turske i postigao je značajne rezultate stalnim manevrisanjem kroz važna diplomatska i politička minska polja. To je lepak koji je povezao ponekad različitu saradnju u stvaranju mira u Ukrajini", zaključio je Norvežanin, očigledno nesvestan da, ne samo da upravo zahvaljujući akcijama NATO-a mir u Ukrajini nije "stvoren", već i da je imperijalističko ponašanje Alijanse, jedan od glavnih razloga za otpočinjanje sukoba.

image