Anarhija u UK: Zašto mladi Britanci više ne veruju u liberalnu demokratiju
Velika Britanija je na ivici revolucije, piše "Telegraf", i navodi da se stav mladih o politici u zemlji radikalno promenio.
Britanski list ističe da je podrška mladih konzervativcima na kritično niskom nivou, ali da činjenica da su mladi razočarani političkim establišmentom nije udarna, a ni iznenađujuća vest.
Konzervativna partija - koja je i dalje jedna od dve glavne političke stranke u Ujedinjenom Kraljevstvu - u riziku je od egzistencijalne krize ukoliko ne uspe da preokrene situaciju u svoju korist.
Nije ugrožena samo najstarija i najuspešnija politička partija u zemlji. Među velikim brojem mladih postoji zabrinjavajući i sve prisutniji skepticizam prema liberalnoj demokratiji i tržišnoj ekonomiji, navodi "Telegraf".
Anketa kompanije "JuGov" pokazala je da samo 24 odsto ispitanika starosti od 25 do 49 godina smatra da je britanska demokratija uspela da odgovori na njihove potrebe, a među onima mlađim od 25 godina, taj broj pada na svega 19 procenata.
Druga istraživanja pokazala su da bi više od polovine mladih Britanaca radije živelo u socijalističkom ekonomskom sistemu, dok značajan broj njih kaže da im ne bi smetalo da žive pod diktatorom.
"Telegraf" ističe da je ekonomija glavni razlog za ovakve promene, te da mladi veruju da je prosperitet u kome su uživali njihovi roditelji, bake i deke - nedostižan.
Sve manji broj mladih Britanaca može da priušti da kupi nekretninu. U 80-im godinama prošlog veka, prosečnom domaćinstvu u kasnim 20-im godinama bilo bi potrebno otprilike tri godine da uštedi dovoljno novca za kaparu. Danas bi im to oduzelo 19 godina.
S obzirom na to da se mladi suočavaju i sa sve većim troškovima za iznajmljivanje stanova, većim porezima i drugim finansijskim opterećenjima, lako je shvatiti zašto oni smatraju da sistem ne radi u njihovu korist, dodaje britanski list.
"Čitav vek, a i više, generacije mladih dobijaju obećanja da će imati iste ili veće mogućnosti od prethodne. Kada se to obećanje ne ispuni, ne treba da se čudimo ako kao rezultat dobijemo generacije koje dovode u pitanje ideje i institucije koje su ovu zemlju učinile tako uspešnom. Istorija nam pokazuje da opadanje poverenja u institucije rizikuje stvaranje prostora za radikalne, često nasilne političke ideologije. Ne treba da se uljuljkavamo u lažni osećaj sigurnosti relativnom stabilnošću britanskog političkog i društvenog poretka", dodaje "Telegraf".