Šta nam govori sve češća upotreba američkog naoružanja u Ukrajini?
Tokom proteklih deset dana ruski borci raspoređeni na Avdejevskom pravcu u zoni SVO uspeli su da unište tri osnovna borbena tenka M1A1 SA "abrams" američke proizvodnje i dva inžinjerijska vozila za deminiranje M1150 "asolt bričer" zasnovanih na "abramsu", a od početka 2024. zabeleženo je i uništavanje nekoliko borbenih vozila pešadije M2A2 "bredli".
Sve veća učestalost i sam način upotrebe američkih oklopnih vozila, dobar je pokazatelj u kakvom stanju se nalazi ukrajinska vojska. Naime, svi isporučeni "abramsi" uvedeni su u upotrebu 47. mehanizovane brigade početkom februara, jer je prethodno ova jedinica uglavnom koristila nemačke tenkove "leopard 2". Stoga se može zaključiti da je uključivanje američkih tenkova usledilo kao posledica gubitka većeg broja nemačkih, koji su ili uništeni ili toliko oštećeni da su im neophodne obimne popravke kako bi se vratili u operativno stanje.
Međutim, upitno je koliko vremena su tenkisti iz 47. mehanizovane imali da se prilagode američkim tenkovima, tačnije postoji velika verovatnoća da su kao i u slučaju nemačkih, posade prolazile ubrzanu obuku u trajanju od svega pet nedelja. Takođe, primetno je da nisu preduzete nikakve mere radi povećanja nivoa zaštite od najveće pretnje po tenkove u zoni SVO - FPV dronova - poput ugrađivanja metalne nadstrešnice, uprkos prethodnim iskustvima sa "leopardima".
Sve ovo ukazuje na to da je odluka ukrajinske komande o uključivanju "abramsa" u zonu borbenih dejstava bila ishitrena i uzrokovana velikim gubicima, tj. posledičnim nedostatkom drugih sličnih sredstava ratne tehnike, a sve sa ciljem da se manjim kontranapadima, zaustavi ili uspori rusko napredovanje koje bi moglo dovesti do pucanja fronta i većeg proboja na Avdejevskom pravcu. U prilog tome govori i način na koji su "abramsi" poslati u borbu.
Kako se može videti na snimcima uništavanja američkih tenkova, jasno je da su "abramsi" na prvu liniju fronta - u sva tri slučaja u selo Berdiči - poslati bez adekvatne podrške u vidu pešadije, izviđačkih dronova, uređaja za elektronsko ratovanje i drugih oklopnih vozila (izuzetak je treći uništeni "abrams" koji je u pratnji imao svega jedno BVP "bredli", koje je takođe uništeno).
Ovakvi kontranapadi pokazali su se kao pogubni po ukrajinsku stranu, pa su "usamljeni" američki tenkovi postali laka meta za pešadiju sa ručnim bacačima, operatere FPV dronova i posadu tenka T-72B3 ruske vojske.
Osim toga, američki časopis "Forbs" primetio je da ukrajinska vojska pre sprovođenja kontranapada nije izvršila neophodnu artiljerijsku pripremu zbog nedostatka granata u gotovo svim kalibrima, što je glavni razlog gubtika "najboljih američkih vozila".
Da u pitanju zaista jesu potezi očajnika, govori i način na koji Oružane snage Ukrajine koriste neke druge "neprocenjive" sisteme naoružanja američke proizvodnje - višecevne raketne lansere HIMARS i sisteme PVO "patriot".
Naime, tokom proteklih mesec dana primećeno je da su ukrajinske trupe deo ovih sistema rasporedile relativno blizu prve linije fronta, što do sada nije bio slučaj zbog velike vrednosti koju HIMARS i "patriot" imaju za Ukrajinu.
Kao i u slučaju "abramsa", ovo je urađeno sa ciljem da se zaustave ili makar uspore ofanzivne operacije ruske vojske, pa je tako "patriot" trebalo da obara taktičke i frontovske bombardere Vazdušno-kosmičkih snaga, koji pružaju podršku jedinicama na kopnu i svakodnevno zasipaju ukrajinske položaje desetinama vođenih avio-bombi i time , dok bi HIMARS poslužio kao sredstvo za uništavanje utvrđenja, artiljerijskih sistema i logističkih linija Oružanih snaga RF.
Ipak, raspoređivanje tako "dragocenih" sistema blizu fronta, sa sobom nosi i veliki rizik, u šta je ukrajinska strana imala priliku da se uveri iz ličnog iskustva. Tako je 6. marta dejstvom ruskog višecevnog lansera "tornado-s" uništeno lansirno vozilo sistema HIMARS, dok su krajem februara VKS "jedrećim" bombama uništile lansirno i vozilo za transport i pretovar municije sistema "patriot".
Pored ova dva potvrđena gubitka, postoje i navodi da je ruska vojska uništila još dva lansirna vozila HIMARS-a i komandnu stanicu baterije "patriota", međutim zbog kvaliteta snimka nije moguće utvrdili da li se zaista radi o američkim sistemima.
Iz svega navedenog, deluje da je trenutni plan ukrajinske vojske da se rusko napredovanje uspori što je više moguće i time kupi vremena, kako bi se sprečilo potencijalno pucanje fronta pre isporuke novog paketa vojne pomoći iz EU, budući da je američki predlog zakona o stranoj pomoći koji podrazumeva izdvajanje sredstava za Ukrajinu i dalje blokiran u Predstavničkom domu SAD.