Makron sa Bajdenom: Američke subvencije su "superagresivne" prema francuskim kompanijama
Francuski predsednik Emanuel Makron obratio se u sredu poslanicima američkog Kongresa i tom prilikom kritikovao američke subvencije koje uznemiravaju evropske lidere, rekao je učesnik sastanka iza zatvorenih vrata, prenosi Rojters.
Makron je u utorak stigao u Vašington u drugu državnu posetu SAD otkako je preuzeo dužnost 2017. godine, a francuski zvaničnici su najavili da će razgovarati sa američkim predsednikom Džozefom Bajdenom zbog subvencija predviđenih Zakonom o smanjenju inflacije (IRA).
Bajden i Makron, zajedno sa suprugama Džil i Brižit, iskoristili su priliku da se okupe uoči zvaničnih razgovora najavljenih za četvrtak.
Na sastanku sa poslanicima u Kongresnoj biblioteci, Makron je ocenio da je Zakon o smanjenju inflacije "superagresivan" prema evropskim kompanijama, izjavio je jedan od učesnika za Rojters.
Makronova kancelarija je odbila da potvrdi ove navode, koje je prvi preneo AFP, a francuski "Mond" ocenjuje izjavu francuskog predsednika kao "grubu". Makronove reči loše utiču na pažljivo organizovanu posetu u čast istorijskih veza dve zemlje, iako je izajvio da je "želeo samo da ga poštuju kao dobrog prijatelja", navodi list.
"Ne želimo da postanemo tržište za prodaju američkih proizvoda jer imamo potpuno iste proizvode kao i vi", izjavio je francuski predsednik, ističući da Francuska ima sopstvenu srednju klasu kojoj je potrebno zaposlenje. "A posledica IRA je da ćete možda rešiti svoj problem, ali ćete povećati moj problem. Žao mi je što sam tako direktan", dodao je Makron, prenosi "Mond".
Evropski lideri žalili su se na IRA koji je Bajden potpisao u avgustu, a koji nudi ogromne subvencije za robu proizvedenu u SAD, jer time nepravedno stavlja u nepovoljniji položaj neameričke kompanije. Ovo je posebno veliki udarac za evropske ekonomije koje su već oslabljene zbog ukrajinsko-ruskog sukoba i energetske krize.
Portparolka Bele kuće Karin Žan-Pjer rekla je da zakon "nudi značajne mogućnosti za evropske firme, kao i da koristi za energetsku sigurnost EU".
Makron je u uvodnom obraćanju u Kongresnoj biblioteci istakao da Francuska i SAD treba da udruže snage u reformi Međunarodnog monetarnog fonda i Svetske banke kako bi njihova sredstva bila usmerena u zemlje pogođene klimatskim promenama.
Nakon što su republikanci osvojili većinu u Predstavničkom domu na međuizborima, Makronovi napori da dopre do obe stranke su znak da je "Makron shvatio da mora da gleda dalje od Bajdena, demokrate, kako bi unapredio saradnju sa Vašingtonom", rekao je francuski zvaničnik.
Makron je prvi strani lider kome je priređena državna večera u Beloj kući od početka Bajdenovog mandata, što govori o tome koliko je francuski lider važan za Vašington uprkos nekim razlikama sa Bajdenovom administracijom.
Kina na dnevnom redu
Poseta Makrona SAD dolazi u momentu dogovora NATO članica u Bukureštu da se Ukrajini pošalje dodatna pomoć, naročito zbog predstojeće zime. Na sastanku Alijanse razgovaralo se o izazovima poput jačanja kineske vojske i njene saradnje sa Rusijom, mada je Makron ranije izjavio da Kina ne bi trebalo da bude u fokusu NATO.
Koordinator za strateške komunikacije Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće Džon Kirbi rekao je novinarima da će Kina biti na vrhu dnevnog reda tokom Makronove posete SAD "zbog globalnog uticaja koji Kina želi da demonstrira i zato što Kina i dalje predstavlja bezbednosni izazov, posebno u indo-pacifičkom regionu".
Makron je sa potpredsednicom SAD Kamalom Haris posetio sedište NASA i poručio da je američko-francuska saradnja važna za suzbijanje rizika od sukoba u svemiru, koji predstavlja "novo poprište sukoba".
"Imamo lude igrače u svemiru, i tamo imamo odmetničke države i nove hibridne napade", upozorio je francuski predsednik.