Varšava zabranjuje isticanje krstova, ali je korišćenje "izabranih" zamenica poželjno
Glavni grad Poljske dao je instrukcije državnim službenicima da ne izlažu raspeća i druge verske simbole u gradskoj skupštini Varšave, što je izazvalo negodovanje konzervativnih grupa.
Zvaničnicima neće biti dozvoljeno da kače krstove ili raspeća na zidove niti da ih drže na svojim stolovima, prenosi list "Gazeta Viborca". Međutim, državnim službenicima će i dalje biti dozvoljeno da nose krstove dok su na poslu.
Ovo pravilo je deo šireg skupa propisa koji imaju za cilj borbu protiv različitih oblika diskriminacije u izrazito konzervativnoj zemlji.
Zvaničnicima je naloženo da koriste rodno neutralan jezik, da se obraćaju ljudima koristeći njihove izabrane lične zamenice i da ne diskriminišu istopolne parove.
"Varšava je prvi grad u Poljskoj koji je usvojio takav dokument", rekla je portparolka gradske skupštine Monika But.
Neki političari i verske grupe tvrde da su takvi propisi neprikladni u pretežno katoličkoj zemlji.
"Mislim da je ova odluka nepotrebna... Pronašao sam veliki broj krstova na zidovima Sejma (donjeg doma poljskog parlamenta). Iako ja lično neću da kačim krstove u javnim kancelarijama, ne mislim da nam danas u Poljskoj ne treba rat oko toga da li krstove treba skinuti sa zidova", rekao je Šimon Holovnija, predsednik poljskog parlamenta.
Konzervativni član parlamenta Sebastijan Kaleta obećao je da će zatražiti od tužilaštva da proveri da li politika prestonice krši neki od postojećih zakona, dok je grupa katoličkih aktivista "Ordo juris" pozvala ljude da šalju žalbe gradskoj većnici.
Gradonačelnik Varšave Rafal Tržaskovski stao je u odbranu novih pravila i osudio "izazivanje panike u medijima". On je objasnio da su smernice postavljene da bi se obezbedilo inkluzivno okruženje i podržao poljski sekularizam.
"Svako ima pravo da veruje ili ne veruje. Ovo uključuje državne službenike i činovnike. Ali svako ko dođe u kancelariju svojim poslom ima pravo da oseća da je u neutralnoj kancelariji. Jednostavno je", napisao je gradonačelnik na Iksu, dodavši da "niko ne namerava da vodi bitku protiv bilo koje religije u Varšavi".
Tržaskovski je rekao na konferenciji za novinare da se propisi neće odnositi na bolnice, škole i centre za socijalni rad.
On je dalje pojasnio da, iako smernice zabranjuju održavanje verskih ceremonija u vladinim zgradama, one se neće odnositi na "tradicionalne istorijske proslave", kao što je komemoracija na ustanak građana Varšave 1944. protiv nacističke okupacije tokom Drugog svetskog rata.