Svet

SAD pokrenule sveobuhvatnu reviziju saradnje sa Gruzijom zbog Zakona o stranim agentima

Politika viznog ograničenja biće primenjivana na pojedince koji su odgovorni ili su saučesnici u potkopavanju demokratije u Gruziji, kao i na članove njihovih porodica, saopštio je američki državni sekretar Entoni Blinken
SAD pokrenule sveobuhvatnu reviziju saradnje sa Gruzijom zbog Zakona o stranim agentima© Tanjug/AP Photo/Shakh Aivazov

SAD su uvele nova vizna ograničenja za pojedine građane Gruzije i revidiraju bilateralnu saradnju sa tom zemljom zbog toga što je gruzijski parlament nedavno usvojio zakon o stranim agentima, izjavio je američki državni sekretar Entoni Blinken.

"Danas pokrećem sveobuhvatnu reviziju bilateralne saradnje između Sjedinjenih Država i Gruzije", naveo je šef Stejt departmenta u saopštenju izdatom u četvrtak.

Objavljujući mere prema Gruziji, Blinken je naveo da taj zakon "guši slobodu udruživanja i govora" i ometa rad nezavisnih medija.

Prema njegovim rečima, politika viznog ograničenja biće primenjivana
na pojedince koji su "odgovorni ili su saučesnici u potkopavanju demokratije u Gruziji", kao i na članove njihovih porodica.

Lider većine u gruzijskom parlamentu Mamuka Mdinaradze nazvao je odluku SAD da uvedu sankcije gruzijskim poslanicima zbog Zakona o stranim agentima bez presedana i komičnom.

"Neviđeno je i istovremeno komično uvesti sankcije poslaniku kojeg je izabrao narod zbog usvajanja zakona", napisao je on na društvenim mrežama.

Prošle nedelje gruzijski parlament je većinom glasova u trećem i poslednjem čitanju usvojio predlog zakona o stranim agentima. Posle usvajanja zakona održani su protesti u Gruziji pošto deo građana i opozicija smatraju da je autoritaran. Opozicija tvrdi da je dokument analogan ruskom zakonu o stranim agentima.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov nazvao je ove ocene apsurdnim, podsećajući da su SAD prva država koja je smislila sistem za borbu protiv stranih agenata.

Gruzijska vladajuća stranka Gruzijski san tvrdi da je donošenje zakona bilo neophodno kako bi se obezbedila transparentnost u stranom finansiranju nevladinih organizacija i kako bi se zaštitio suverenitet Gruzije.

Zakonom je predviđeno da organizacije u Gruziji koje dobijaju više od 20 odsto sredstava iz inostranstva budu registrovane kao "strani agenti" ili će se, u suprotnom, suočiti sa novčanim kaznama.

Zapadne zemlje su zbog ovog zakona uputile pretnje Tbilisiju. Tako je portparol Bele kuće Karin Žan Pjer upozorila da će Vašington suštinski preispitati bilateralne odnose ako zakon stupi na snagu.

Šef Kancelarije za koordinaciju sankcija Stejt departmenta Džim O'Brajen je zauzvrat rekao da bi Sjedinjene Države mogle da uvedu ograničenja Gruziji ako se nacrt koji je usvojio parlament ne promeni.

EU je obećala da će zamrznuti zahtev republike za članstvo u uniji.

image