Ekonomija

Odgovor "Huaveja" na zabranu iz Vašingtona: Čega nema - to se napravi

Ren Zhengfei, osnivač "Huaveja", je rekao da je kompanija pronašla domaće alternative za više od 13.000 komponenti i redizajnirala više od 4.000 štampanih ploča nakon uvođenja američkih sankcija
Odgovor "Huaveja" na zabranu iz Vašingtona: Čega nema - to se napraviGetty © Alexander Koerner

Kineski "Huavej" je kao odgovor na američke sankcije omislio interni softver za zamenu američkog sistema koji, zahvaljujući kontroli izvoza Vašingtona, kineska tehnološka kompanija više nije mogla da kupi. Tehnološka grupa sada pokušava da predvodi kineske kompanije koje žele da smanje oslanjanje na zapadnu tehnologiju, piše "Fajnenšel tajms".

"Pre tri godine bili smo odsečeni od starog sistema ERP (planiranja resursa preduzeća). Danas sa ponosom objavljujemo da smo probili tu blokadu. Preživeli smo", rekao je Tao Jingven, član odbora kompanije "Huavej" i predsednik odeljenja za kvalitet, poslovne procese i IT upravljanje. 

"Huavej" je, uz pomoć vladinih grantova i finansiranja iz Pekinga, pokušao da predvodi put kineskim kompanijama koje žele da smanje svoje oslanjanje na zapadnu tehnologiju s obzirom da geopolitičke tenzije rastu.

Od 2019. godine Vašington – koji tvrdi da "Huavej" predstavlja bezbednosni rizik i strahuje da bi mogao da olakša kinesko špijuniranje – zabranio je američkim dobavljačima da prodaju "Huaveju" čipove bez izvoznih dozvola i sprečio kompaniju da koristi bilo koju američku tehnologiju za dizajn i proizvodnju.

Prodaja, profit i tržišni udeo "Huaveja" su pali nakon uvođenja kontrola, a poslovanje kompanije koja je nekada bila najveća na svetu po prodaji mobilnih telefona je desetkovano. Nedostatak pristupa čipovima značio je da je bila primorana da prestane sa proizvodnjom 5G telefona.

U 2021, njen prihod je pao za trećinu, iako je njegov profit podstaknut prodajom "Honora", brenda pametnih telefona. Prošle godine, kompanija je rekla da se vratila na "uobičajeno poslovanje", predviđajući povratak na godišnji rast prihoda ove godine.

Centralno mesto u strategiji "Huaveja" bila je želja da se etablirane zapadne tehnologije zamene lokalnim proizvodima, što je dugoročni cilj Pekinga.

Kina je 2022. dodelila vladine grantove "Huaveju" u vrednosti od oko 948 miliona dolara, što je duplo više u odnosu na prethodnu godinu. Kompanija je, takođe, dobila subvencije za specifične istraživačke projekte.

Kompanija je u saopštenju navela da je podrška vlade visokotehnološkim istraživačkim programima uobičajena u većini zemalja i da se "Huavej" ne razlikuje od drugih kompanija u industriji koje se prijavljuju za ovu vrstu podrške.

U martu je predsednik "Huaveja" Erik Ksu rekao da su grupa i njeni industrijski partneri napravili proboj u alatima za automatizaciju elektronskog dizajna za čipove na i iznad 14-nanometarskog čvora, oblasti u kojoj dominiraju američke kompanije, iako nekoliko generacija iza vodeće tehnologije.

U februaru je Ren Zhengfei, osnivač "Huaveja", rekao da je kompanija pronašla domaće alternative za više od 13.000 komponenti i redizajnirala više od 4.000 štampanih ploča nakon uvođenja američkih sankcija.

Izazovniji je pokušaj da se zamene sofisticirani alati za proizvodnju čipova kao što je litografija, tržište kojim globalno dominira holandska kompanija ASML. Krajem prošle godine je "Huavej" prijavio patent za jedan od najnaprednijih aspekata tehnologije litografije, prema kineskom zavodu za patente.

Razvoj zamena za zapadnu tehnologiju znači da kompanija nudi širi spektar proizvoda, što bi trebalo da pomogne "Huaveju" da pristupi tržištu za koje se procenjuje da vredi 2,38 milijardi dolara i da bude deo digitalne transformacije od 2022. do 2026. godine.

Tokom protekle dve godine, lokalne samouprave u više od 20 gradova u Kini izgradile su računarske centre sa veštačkom inteligencijom i uglavnom su odlučile da koriste čipove domaćih kompanija, pri čemu 79 odsto njih koristi AI čipove iz Huaveja.

image