Dobra vest za sve koji imaju kredite: Narodna banka Srbije donela novu odluku o kamatama
Izvršni odbor Narodne banke Srbije odlučio je na današnjoj sednici da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 6,50%. Na nepromenjenim nivoima su zadržane i kamatne stope na depozitne (5,25%) i
kreditne olakšice (7,75%), saopštili su iz Narodne banke Srbije.
Kako su naveli, odluku Izvršnog odbora o zadržavanju referentne kamatne stope na nepromenjenom nivou opredelilo je dalje smanjenje globalnih inflatornih pritisaka, kao i uspostavljena opadajuća putanja domaće inflacije i njen očekivan povratak u granice cilja sredinom ove godine.
"Prilikom donošenja odluke uvažena je i činjenica da su u prethodnom periodu povećane referentna kamatna stopa i stope obavezne rezerve i da će efekti ovih mera nastaviti da se prenose na inflaciju i u narednom periodu", navode u NBS.
Oni ukazuju da je prenošenje dosadašnjeg pooštravanja monetarne politike na kamatne stope na tržištu novca, kredita i štednje, kao i pad inflacionih očekivanja finansijskog sektora i privrede za godinu dana unapred ukazuju na efikasnost mehanizma monetarne politike.
Ova odluka je dobra vest za građane koji imaju keš i druge kredite u dinarima, jer to znači da rata neće da im raste.
"Prilikom donošenja odluke, Izvršni odbor je imao u vidu da se nastavlja popuštanje troškovnih pritisaka i smanjenje inflacije na globalnom nivou. Takođe, iako je svetska privreda završila prošlu godinu nešto bolje nego što se očekivalo, rast svetske ekonomije je ispod dugoročnog proseka i biće usporen ove godine, što uz smanjenje inflacije povećava očekivanja da bi vodeće centralne banke, Evropska centralna banka i Sistem federalnih rezervi (FED) mogle nešto ranije da započnu ciklus ublažavanja monetarnih politika", navode u NBS.
Napominju, ipak, da su pritisci sa tržišta rada i dalje snažni i da ih vodeće centralne banke ističu kao ključni faktor koji zahteva opreznost u vođenju monetarne politike.
"Pored toga, izgledi za makroekonomska kretanja u Kini, zbog uticaja na globalnu trgovinu i svetske cene primarnih proizvoda, kao i prisutne geopolitičke tenzije i dalje su ključni izvori neizvesnosti koji
zahtevaju opreznost u vođenju monetarne politike", poručuju iz centralne banke.