Kultura

Održana konferencija "Jelisavetsko-Sergijeva čitanja": Ogroman doprinos Romanovih obrazovanju

U periodu od početka 19. veka do 1917. godine u Rusiji, pod starateljstvom Carske porodice, postojale su brojne srednje i više stručne obrazovne ustanove - tehničke (uključujući rudarske), inženjerske, vojne, pomorske, pravne, medicinske, komercijalne , poljoprivredne, zanatske, umetničke, muzičke, pozorišne, pedagoške i duhovne
Održana konferencija "Jelisavetsko-Sergijeva čitanja": Ogroman doprinos Romanovih obrazovanju© Максим Блинов/РИА НОвости

Danas povodom 159. godišnjice rođenja Velike kneginje Elizabete Fjodorovne na Moskovskom državnom konzervatorijumu Petar Iljič Čajkovski, održana je 26. Sveruska naučna konferencija Jelisavetsko-Sergijeva čitanja pod nazivom "Profesionalno obrazovanje pod okriljem Carskog doma Romanova u 19. i početkom 20. veka", saopštila je pres-služba Fondacije za unapređenje tradicije milosrđa i dobročinstva "Obrazovno društvo Elizabet-Sergius".

Ova konferencija ujedno obeležila je i godinu učitelja i mentora, 155. godišnjicu rođenja cara Nikolaja Drugog i 105. godišnjicu od smrti svete mučenice Velike kneginje Jelisavete Fjodorovne.

"Za Carsku porodicu Romanova, briga za dobrobit države uključivala je stalnu brigu o obrazovanju, vaspitanju i radnom osposobljavanju dece i adolescenata, kao i odraslog stanovništva. Jedna od važnih oblasti u državnim i javnim aktivnostima predstavnika carske porodice bilo je pokroviteljstvo stručnog obrazovanja, čijem razvoju je posebnu pažnju posvetila carica Marija Fjodorovna, supruga cara Pavla Prvog i osnivač najvećeg dobrotvornog odeljenja u Rusija – Odeljenje ustanova carice Marije", naveli su u Fondaciji.

Kako se ističe, u periodu od početka 19. veka do 1917. godine u Rusiji, pod starateljstvom Carske porodice, postojale su brojne srednje i više stručne obrazovne ustanove - tehničke (uključujući rudarske), inženjerske, vojne, pomorske, pravne, medicinske, komercijalne , poljoprivredne, zanatske, umetničke, muzičke, pozorišne, pedagoške i duhovne. 

"Veliki doprinos razvoju ženskog stručnog obrazovanja u Rusiji dala je carica Marija Aleksandrovna, supruga cara Aleksandra Drugog. Na njenu inicijativu počeo je razvoj mreže ruskih škola i učiteljskih bogoslovija u Svetoj zemlji", navodi se.

Dodaje se da je za vreme cara Nikolaja Drugog od 1894. do 1917. godine ekonomski razvoj Rusije nastavio da raste brzim tempom, pa je tako do početka 20. veka u zemlji se, zahvaljujući vladinim merama i privatnim inicijativama, formirala mreža stručnih i tehničkih obrazovnih ustanova.

"Do sredine 1890-ih u Rusiji je bilo 57 javnih i 11 privatnih visokoškolskih ustanova, a do 1914. već je bilo 114 javnih i privatnih visokoškolskih ustanova i više od 122.000 studenata", ističe se.

Fondacija za promociju oživljavanja tradicije milosrđa i dobročinstva "Obrazovno društvo Elizabet-Sergius", nastalo 2011. godine realizuje programe "iz oblasti obrazovanja i dobročinstva, podrške nacionalnoj kulturi i proučavanja istorijskog nasleđa".

image