Dobitnik NIN-ove nagrade: Neshvatljivo je da ljudsko biće može da muči i ubije drugo ljudsko biće
Dobitnik NIN-ove nagrade Stevo Grabovac, čije je pisanje fokusirano na devedesete godine prošlog veka i sukob u nekadašnjoj SFRJ, rekao je da je posle Drugog svetskog rata bilo nezamislivo da će ponovo doći vreme da ljudi prave logore i ubijaju druge.
"Neshvatljivo je da ljudsko biće može na najsvirepiji način da muči i ubije drugo ljudsko biće. Nažalost, mi smo o tome svedočili u ratu na prostoru bivše Jugoslavije, gde postoji neverovatni broj svirepih zločina. To je pitanje bez odgovora", izjavio je pisac u intervjuu NIN-u.
U romanu "Poslije zabave", za koji je nagrađen, bavi se rekonstrukcijom zločina nad pobijenom romskom decom u Brodu, početkom građanskog rata u Bosni i Hercegovini.
Kako kaže, bilo mu je neverovatno što se uopšte tako nešto desilo – da neko hladno, bez trunke savesti, na najbrutalniji mogući način ubija napuštenu decu. Nije mogao da se pomiri s tim da su ta deca prepuštena zaboravu, čak i u sopstvenoj smrti, da zločin nije interesovao nijednu zaraćenu stranu jer deca nisu pripadala nikome i bila su žrtva trgovine organima.
Grabovac je dodao da književnost mora da zalazi duboko u tamu, u sfere unutrašnjih previranja i borbi, jer je to njena poenta, dok pisanje za njega nije terapija već grebanje po ranama.
"Kopanje tih starih rana dovodi do onih još dubljih, koje se dalje inficiraju i prave veći problem. Pisanje o traumama, koje imaju nečeg ličnog u sebi, jeste veliki izazov", rekao je NIN-ov 70. laureat.
Po njegovim rečima, rane iz prošlosti nas uče da idemo u suprotnom civilizacijskom smeru – u sunovrat, a rešenje većine problema leži u tome da počnemo da mislimo i na drugo ljudsko biće.
"Zanima me šta možemo da promenimo. Možemo li da mislimo na nekog drugog, a ne samo za sebe... Nadam se da možemo. Želim da verujem da u ljudima ima dobrote", zaključio je Grabovac.