Kultura

Nobelovac Fose: Intelektualci mogu da menjaju svet, ali ne i dešavanja u Ukrajini i na Bliskom istoku

Norveški pisac je istakao da je loše ukoliko se u pisanje uvrste političke i religiozne namere, kao i da je takozvana angažovana literatura uvek i loša literatura
Nobelovac Fose: Intelektualci mogu da menjaju svet, ali ne i dešavanja u Ukrajini i na Bliskom istoku© Tanjug/Claudio Bresciani/TT via AP

Komentarišući situaciju u današnjoj Evropi, rastrzanoj između ratova, migracija, ekonomske krize, norveški pisac i nobelovac Jun Fose rekao je da svet ne može postati bolje mesto bez književnosti, bez poezije, te da intelektualci mogu da utiči na svet, ali da "ne mogu da promene situaciju, na primer, na Bliskom istoku i Ukrajini".

Upitan da li je kao pisac zainteresovan za politiku, Fose je odgovorio da nije, jer "ako političke i religiozne namere uvrstite u pisanje, onda je to loše".

"Takozvana angažovana literatura uvek je i loša literatura. Druga je stvar što moje delo može imati etičke i političke konotacije", naveo je pisac romana "Septologija", "Melanholija", "Jutro i veče", poezije i brojnih dramskih tekstova.

Fose je rekao i da mu nedavno dobijena Nobelova nagrada za književnost daje neku vrstu sigurnosti, naročito u pogledu onoga što piše, ali da je ostao isti, iako je nakon proglašenja nagrade primio na hiljade čestitki i poziva na festivale, koje odbija, što je i pre činio.

"Za mene je pisanje kreiranje jednog sveta, univerzuma. Skoro svaki novi roman, svaka nova drama, novi je kosmos, određen brojnim pravilima, toliko brojnim da bi bilo sasvim nemoguće da ih sve svesno pamtim", zaključio je Fose.

image