
NATO 3.0: Vuk dlaku menja, ali ćud nikad? | Dan uveče

Nakon oštrih poruka iz Vašingtona i optužbi da evropski saveznici ne dele teret zajedničke bezbednosti, ponovo se otvara pitanje budućnosti NATO-a.

Tom prilikom, Hegset je optužio svoje transatlantske saveznike da su svojom nevoljnošću da više doprinesu američkom ratu doveli američke sinove i kćeri u opasnost, za šta, kako je rekao, nema opravdanja.
Dok je sukob na Bliskom istoku naglasio transatlantske nesuglasice, a Vašington već smanjuje broj vojnika na evropskom tlu, Hegset je najavio šestomesečnu reviziju američkog vojnog prisustva na Starom kontinentu, uz napomenu da će budući planovi za razmeštanje vojske u evropskim zemljama zavisiti od toga da li data zemlja ispunjava zahteve Vašingtona.
Dok je NATO početkom juna pokrenuo masovne vojne vežbe u blizini ruskih granica, retorika o neminovnom sukobu sa Rusijom u bliskoj budućnosti ne jenjava na evropskom krilu Alijasne, uprkos ponovljenim demantima Moskve da ne namerava da napadne nijednu njenu članicu.
Da li je transatlantsko jedinstvo zaista poljuljano ili prisustvujemo samo još jednoj političkoj predstavi? Da li Amerika menja prioritete, a Evropa ostaje bez bezbednosnog oslonca na koji se oslanjala decenijama? Može li rat na Bliskom istoku dodatno produbiti postojeće podele unutar Alijanse i šta sve to znači za naš region?
O ovim temama su u emisiji "Dan uveče" na RT Balkan govorili general u penziji i narodni poslanik Mitar Kovač i vojni pilot Boriša Mandić.
Kovač je ocenio da je Alijansa u odlučujućoj tački svoje istorije.
"NATO je jedna od tih organizacija koja je na putu da se transformiše, ako to ne učini, preti raspad. Generalno, vidi se sukob interesa vodećih zemalja NATO-a, u kojem SAD hoće da sačuva vodeću ulogu, a sve ostale učini drugim ili trećim", naveo je Kovač i istakao da Velika Britanija i Francuska hoće da "ucene" SAD u vezi sa tim kako će izgledati NATO.
Mandić je ocenio da se u ratu protiv Irana, Teheran pokazao kao veoma tvrd orah.
"Tramp je očekivao da će se NATO priključiti da se izvrši agresija na Iran, ali to se nije desilo. Svedoci smo prekomponovanja svetske bezbednosne situacije, zahvaljujući situaciji na Bliskom istoku", istakao je Mandić.
Dodao je da će se NATO možda raspasti, ali možda se to i neće dogoditi, jer tu postoje interesi, profiti, proizvodnja oružja...
Kovač je kazao da nesuglasice nisu potpune da se SAD potpuno distancira od evropskih saveznika, već definiše svoju poziciju.
"I prethodna i sadašnja administracija volela bi da vidi Rusiju na kolenima. Sadašnja administracija je dobila prave procene da previše uplitanja vuče ceo NATO u rat sa RF, da bi rat bio nuklearni i da Amerika ne bi bila bezbedna", kazao je Kovač i dodao da je Tramp obećao svojim glasačima da će SAD biti bezbedne, a novo rusko oružje garantuje da će ugroziti američke vitalne interese i ciljeve i da će dosegnuti Ameriku.
Mandić je istakao da Amerika, koja jeste najveća imperija, čini sve da opstane i da ostane svetski policajac broj jedan i hegemon. Ukazao je na to da je Americi vrlo bitna proizvodnja oružja, istakavši da Evropa ima krizu liderstva, ali i bezbednosnu krizu.




