Rusija

Nemačka vlada: Uvek smo u kontaktu sa Rusijom

Dijalog i kontakti održavaju se, kako sa predsednikom Putinom, tako i na nižim nivoima
Nemačka vlada: Uvek smo u kontaktu sa Rusijomwww.globallookpress.com © Kay Nietfeld/dpa

Nemačka nastavlja da na različitim nivoima održava diplomatske kontakte sa Rusijom, poručila je zamenica portparola nemačke vlade Kristijana Hofman.

"Ne postoji situacija u kojoj nema dijaloga i kontakta sa Rusijom", istakla je ona, a preneo TASS.

Hofman je podsetila da su nemački kancelar Olaf Šolc i lideri drugih zemalja Evropske unije direktno komunicirali sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, a kontakti se, kako je navela, održavaju i na drugim nivoima.

Ovim se otkrilo da portparolka vlade i nije baš u nekoj komunikaciji sa članovima te iste vlade, budući da je nedavno ministarka spoljnih poslova te zemlje Analena Berbok (koja bi po fuknciji trebalo da bude prva na spisku onih koji kontaktiraju sa Kremljom) navela da Nemačka ne može da ima normalne odnose sa "ovakvom Rusijom".

Odnos Nemačke prema Rusiji inače se već duže vreme kreće "od ljubavi do mržnje", a možda najbolji primer za to jesu Šolcovi nastupi.

Kancelar je nedeavno maltene u istoj rečenici rekao da bi Moskvi, po završetku sukoba u Ukrajini, trebalo pružiti šansu da nastavi da posluje sa Nemačkom, okrivio Kremlj za zločine nad ukrajinskim civilima, a Putina da želi da obnovi Rusko carstvo.

U svom novogodišnjem obraćanju, Šolc je tako naveo da posledice sukoba u Ukrajini svi osećaju, ali da je dobra stvar to što ruska vojska nije pregazila Ukrajinu za par dana, kako je Putin planirao.

"EU i NATO su jedinstveniji nego ikad, a Nemačka nije podlegla ucenama ruskim gasom", kazao je nemački kancelar.

Ruski predsednik je često u mislima nemačkog kancelara, pa se tako saznalo da on rado čita knjige o Putinovoj spoljnoj i unutrašnjoj politivi, kao i članak pod nazivom "O istorijskom jedinstvu Rusa i Ukrajinaca" koje je napisao sam ruski predsednik.

Što se tiče mišljenja nemačkog naroda o ruskoj specijalnoj vojnoj operaciji u Ukrajini, kako je nedavno pisao "Velt", gotovo trećina Nemaca veruje da Zapad treba da ubedi Kijev da započne pregovore o prekidu vatre sa Moskvom, a 50 odsto građana ocenjuje da isključivo ukrajinska vlada treba da donese odluku da li će pregovarati sa Rusijom.

U međuvremenu, portparol nemačkog ministarstva spoljnih poslova Kristijan Vagner rekao je da je "na Ukrajini da odluči pod kojim uslovima, kada i kako će voditi razgovore" sa Rusijom.

Berbok međutim o pregovorima kao da i ne razmišlja, budući da je takođe nedavno izjavila da se protivi primirju u Ukrajini po uslovima koje bi diktirali Rusi.

Ona je istakla da bi, kada bi to želeo ruski predsednik Vladimir Putin, sukobi, prema njenim rečima, mogli da budu okončani koliko sutra.

image